koncept gr super sport v le mans | Aktuality | autoweek.cz

Koncept GR Super Sport v Le Mans

Koncept GR Super Sport v Le Mans

18.06.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Tým Toyota Gazoo Racing v rámci 86. ročníku závodu 24 hodin Le Mans odhalil koncepční model GR Super Sport Concept. Využívá poznatky z vývoje vítězného hybridního prototypu Toyota TS050 kategorie LMP1 Hy a současně naznačuje možnou podobu připravované nové kategorie.
Supersport příští generace, poprvé představený letos v lednu na autosalonu v Tokiu 2018, používá technologii hybridního elektrického pohonu, kterou Toyota vyvíjí pro mistrovství světa vytrvalostních závodů FIA WEC a s níž letos poprvé vyhrála i závod 24 hodin v Le Mans.
 
Souběžně s tím Toyota zahájila vývoj příští generace svého supersportu. Využívá přitom nejmodernější hybridní elektrické systémy a technologie pro snižování spotřeby paliva, které tým TGR WEC otestoval a postupně vypiplal v průběhu šesti let při účasti ve vytrvalostních automobilových soutěžích a nyní je prezentuje v konečném špičkovém balení.
 
Koncepční model GR Super Sport Concept pohání motor V6 2,4 l s přímým vstřikováním paliva a dvojitým přeplňováním spojený se systémem Toyota Hybrid System-Racing (THS-R). Celý systém má maximální celkový výkon 735 kW (1000 k), tedy stejný jako závodní speciál TS050 Hybrid LMP1, který v Le Mans letos získal první dvě místa.
 
Koncept GR Super Sport Concept byl vystaven během 86. ročníku závodu 24 hodin Le Mans ve Fan Village týmu Toyota Gazoo Racing.
 
Na vystaveném konceptu je zajímavé to, že poměrně přesně odpovídá předběžným návrhům pro nově připravovanou kategorii, která by od roku 2020 měla nahradit stávající prototypy LMP1. Pořadatelé závodu v Le Mans ACO a FIA chtějí místo drahých a technicky příliš složitých prototypů LMP1 vytvořit novou kategorii hypersportů, která by snížila vývojové a provozní náklady. Chtějí ale pro ni zachovat hybridní pohon. Automobil GR Super Sport Concept a jeho vystavení v Le Mans naznačuje, že Toyota Gazoo Racing má zájem pokračovat s účastí ve vytrvalostních závodech včetně 24 hodin Le Mans i po skončení současné supersezony 2018-2019.
 
  • Koncept GR Super Sport v Le Mans
  • Koncept GR Super Sport v Le Mans
  • Koncept GR Super Sport v Le Mans
  • Koncept GR Super Sport v Le Mans
  • Koncept GR Super Sport v Le Mans