shell s rychlými dobíjecími stanicemi | Trendy | autoweek.cz

Shell s rychlými dobíjecími stanicemi

Shell s rychlými dobíjecími stanicemi

28.11.2017 | Rybecký Vladimír | Trendy

Společnost Shell podepsala dohodu s provozovatelem nabíjecích stanic Ionity s cílem vybudovat síť vysoce výkonných dobíjecích stanic pro elektromobily v deseti evropských zemích včetně České republiky.
Na začátku vzniknou rychlodobíjecí místa u 80 největších čerpacích stanic podél hlavních dálničních tahů. Zákazníci si tak budou moci poprvé dopřát jistotu jízdního dosahu i na dlouhých trasách. U budoucí generace moderních elektromobilů zvládnou tyto stanice díky výkonu až 350 kW doplnit energii v akumulátorech v průměru za pět až osm minut, což je třikrát rychleji, než co dokážou nejvýkonnější stanice v současnosti. Nabíjecí stanice budou vybaveny shodným standardem nabíjení, který využívá většina elektrických automobilů v Evropě a Severní Americe, označeným CCS (Combined Charching System).
 
Ionity je společný podnik společností BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company a Volkswagen Group včetně Audi a Porsche, které vzniklo s cílem vystavět síť 350 kW dobíjecích stanic podél všech důležitých dálničních tras v Evropě.
 
Shell je partnerem Ionity v následujících evropských zemích: v Belgii, Francii, Nizozemsku, Rakousku, České republice, Maďarsku, Polsku, Slovensku, Slovinsku a ve Velké Británii. Na každé z vybraných čerpacích stanic Shell bude průměrně šest stání pro nabíjení Ionity, celkem 500 nabíjecích stání.
 
Dohoda je součástí globální snahy společnosti Shell zpřístupnit zákazníkům širší nabídku čistších zdrojů energie. Jedná se například o nedávnou smlouvu o odkupu společnosti New Motion, provozovatele jedné z největších evropských sítí nabíjecích stanic, nebo zavedení rychlodobíjecích stanic Shell Recharge na vybraných čerpacích stanicích Shell ve Velké Británii. Díky těmto aktivitám Shell stále stupňuje svoji snahu zajistit zákazníkům spolehlivý způsob, jak nabít akumulátory jejich elektrických vozidel, ať už doma, v práci nebo na cestách.
 
Společnost Shell je přesvědčena, že s rozvojem sítě dobíjecích stanic se pro koupi elektromobilu rozhodne více zákazníků. Podmínkou je, aby tyto stanice byly dobře dostupné a spolehlivé.
 
Dobíjecí stanice jsou jen jedním z řešení, jak Shell může svým 30 milionům koncových zákazníků, které denně obslouží, zajistit čistší energii. Dalšími možnostmi jsou zlepšení účinnosti tradičních paliv a podpora výzkumu nízkoemisních paliv, jakými jsou vodík, biopaliva a zemní plyn.