kontrakt za 6 miliard usd pro oshkosh defence | Aktuality | autoweek.cz

Kontrakt za 6 miliard USD pro Oshkosh Defence

Kontrakt za 6 miliard USD pro Oshkosh Defence

17.02.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Americká poštovní služba (USPS) uvedla, že desetiletý kontrakt za několik miliard dolarů na výrobu nové generace poštovních doručovacích vozidel zadá společnosti Oshkosh Defence.
V rámci počáteční investice ve výši 482 milionů USD společnost Oshkosh Defense, jednotka společnosti Oshkosh Corp, dokončí design, testování a výrobní nástroje nezbytné před zahájením výroby nové generace dodávkového vozu pro americkou poštu. Cena za vozidlo nebyla zveřejněna.
 
Kontrakt, jehož celková hodnota může činit více než 6 miliard dolarů, umožní dodávku 50 000 až 165 000 vozidel po dobu deseti let. Vozidla budou představovat kombinaci aut se spalovacím motorem a s elektrickým pohonem s akumulátory.
 
Oshkosh Defense je výrobce taktických obrněných vozidel pro armádu od lehkých terénních až po těžká čtyřnápravová. Společnost Oshkosh se sídlem ve Wisconsinu původně vznikla v roce 1917 jako výrobce nákladních aut. Od 70. let dodává vozidla pro americkou armádu - v současné době je jediným dodavatelem středních a těžkých taktických vozidel pro armádu a námořnictvo.
 
Oshkosh se původně spojil se společností Ford Motor při práci na jejím návrhu, který zahrnoval původní prototyp vycházející z užitkového vozu Ford Transit. Není ovšem jasné zda Ford hrál při získávání zakázky nějakou roli. President Oshkosh Defense John Bryant v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že „vítězným vozidlem není Ford Transit ... ale je to účelové vozidlo.“
 
Flotila USPS má více než 230 000 vozidel včetně 190 000 dodávek, které doručují poštu. Současná dodávková vozidla USPS jsou v průměru téměř 30 let stará a vykazují vysokou spotřebu benzinu. Zpráva z auditu z loňského roku uvedla, že USPS vynaložil 5000 USD na roční náklady na údržbu za každé dodávkové vozidlo.
 
Poraženým uchazečem o zakázku je společnost Workhorse Group, která chtěla vyrábět pouze elektricky poháněná vozidla. USPS začal plánovat výměnu stávajícího vozového parku v roce 2015. Bryant uvedl, že verze poháněné spalovacími motory by mohly být později proměněny v elektricky poháněná vozidla. Minulý měsíc president Joe Biden slíbil, že nahradí flotilu zhruba 650 000 vozidel pod kontrolou americké vlády včetně 230 000 vozidel USPS vozidly s elektrickým pohonem.
 
Nová vozidla pro USPS se začnou dodávat koncem roku 2023 a budou vybavena klimatizací a topením, budou mít vylepšenou ergonomii a pokročilé bezpečnostní vybavení včetně airbagů a 360° kamer. Většina současných dodávkových vozidel nemá klimatizaci ani moderní bezpečnostní prvky. Nová vozidla budou schopna přepravit více nákladu a lépe pojmou větší objem balíků.
 
  • Kontrakt za 6 miliard USD pro Oshkosh Defence
  • Kontrakt za 6 miliard USD pro Oshkosh Defence
  • Kontrakt za 6 miliard USD pro Oshkosh Defence
  • Kontrakt za 6 miliard USD pro Oshkosh Defence
  • Kontrakt za 6 miliard USD pro Oshkosh Defence