koronavirová krize urychlí nástup on-line prodeje | Aktuality | autoweek.cz

Koronavirová krize urychlí nástup on-line prodeje

Koronavirová krize urychlí nástup on-line prodeje

28.04.2020 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Všichni autorizovaní partneři Ford v České republice znovu otevřeli své showroomy a dodávky nových vozů se opět rozbíhají. On-line prodej automobilů ovšem neskončí s ukončením nouzového stavu.
Podle Libora Beneše, Country Managera českého Fordu, bude mít vrcholící koronavirová krize u nás i jeden nečekaný dopad. Urychlí totiž rozvoj on-line prodejů nových automobilů.
 
„V době, kdy podle vládního nařízení musely být zavřeny všechny showroomy, hledali naši autorizovaní prodejci cesty, jak prodeje nových aut úplně nezastavit a on-line prodej byl vlastně jedinou možnou alternativou. Každý prodejce přitom volil vlastní variantu. V podstatě to ale vypadalo tak, že si zákazník auto sestavil a prohlédl na našem konfigurátor, nebo rovnou vybral konkrétní vůz na www.fordskladem.cz, prodejce mu vůz přistavil až před dům pro osobní prohlídku, a když vůz splňoval zákazníkovy představy, došlo k uzavření smlouvy. Teď je logické, že se naši partneři funkčního systému nebudou chtít vzdát a že část prodejů bude nadále probíhat on-line způsobem,“ říká Libor Beneš, který v české pobočce značky zastupuje generálního ředitele českého Fordu Attilu Szabo. Beneš odhaduje, že v podobné situaci bude i většina dalších značek.
 
Ford spojuje nástup digitalizace v prodeji automobilů především se zahájením prodeje plně elektricky poháněného SUV Mustang Mach-E. „Lze očekávat, že se postupem času prodej bude více přesouvat do online prostředí i u dalších modelů. Přijde doba, kdy nákup vozidla „z gauče“ bude zcela běžná nákupní zvyklost, srovnatelná s nákupem např. elektroniky. Mustang Mach-E ale bude prvním modelem, u kterého nabídneme skutečný online prodej se vším všudy, a to už ve druhé polovině letošního roku. Úplně například odpadne vyjednávání s prodejcem o ceně vozu. Ta bude stanovena centrálně. Zákazník si jen vybere ve kterém dealerství si svůj nový vůz převezme. Také dodací lhůty budou kratší, protože specifikace modelu bude v celé Evropě totožná. Konkrétní vůz tak zákazník dostane z celoevropského skladu, předpokládáme v řádu několika málo týdnů,“ předpovídá Libor Beneš.
 
Dnes, po částečném uvolnění restriktivních opatření, je už všech 40 showroomů Fordu v České republice otevřeno. Servisy všech autorizovaných partnerů přitom fungovaly i v době nejtěžších restrikcí. Velmi se přitom osvědčil tzv. bezkontaktní servis, kdy si technik vyzvedl auto v zákazníkově bydlišti a po opravě je zase důkladně vydezinfikované majiteli přivezl zpátky před dům. Autorizovaní dealeři mají v současné době k dispozici několik set skladových vozů v mnoha různých specifikacích a u partnerů si zájemci rovněž mohou prohlédnout i novou generaci modelu Kuga.