koronavirus a jeho vliv na vývoj trhu práce | Aktuality | autoweek.cz

Koronavirus a jeho vliv na vývoj trhu práce

Koronavirus a jeho vliv na vývoj trhu práce

18.03.2020 | | Aktuality

Tento týden firmy aplikují home office pro profese, kde je to možné, a zároveň řeší náhrady za rodiče, kteří hlídají děti, lidi v karanténě nebo za polské či slovenské „pendlery“, kteří se nemůžou dostat přes hranice kvůli frontám u kontrol.
Zastavil se nábor ze zahraničí na všechny typy pozic, a to je pro firmy citelná ztráta. Na společnost ManpowerGroup se obracejí výroba, logistika, maloobchod nebo call centra s extrémní poptávkou po brigádnících. Nástupy na administrativní pozice a navyšování stavů se nyní většinou pozastavuje. Rozjednaná výběrová řízení váznou, protože personalisté řeší mimořádná opatření uvnitř firem a na nábor nemají čas.
 
O hromadném propouštění se nemluví, protože většina firem věří, že do dvou měsíců obnoví provoz. Propouštění je velmi drahá věc vzhledem k odstupným a výpovědní době. Zatím se situace řeší vybíráním dovolené, převáděním lidí na OČR nebo překážkami na straně zaměstnavatele.
 
Co se náboru týče, agentura ManpowerGroup plně využívá online nástroje pro nábor, pohovory a testování uchazečů na administrativní pozice a většinu výrobních pozic. Pro řemeslné profese, jako jsou například svářeči, se minimalizuje počet osob na testování dovedností na minimum. Například zástupci firem nejsou na testování přítomni a výsledky práce přenášíme videem.
 
Nábor na velmi kvalifikované a klíčové pozice, například v IT, zatím pokračuje beze změny. Nábor na některé backofficové pozice firmy pozastavují jednak kvůli nedostatku času v důsledku krizového řízení a zároveň z nejistoty z budoucnosti. Zatím ale všichni vyčkávají jakou dynamiku bude mít šíření viru a další plány budou dělat v okamžiku, kdy bude jasnější výhled na další tři měsíce.
 
Situaci přibližuje manažer náboru a marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát.
 
Jak se situace promítne do ohodnocení zaměstnanců?
„Významně dotčeni jsou samozřejmě živnostníci a lidé pracují externě na IČO. Dále poklesly příjmy lidem s neschopenkou. Snížení mzdy může nastat i v souvislosti se zavedením překážek na straně zaměstnavatele. Dlouhodobý dopad bude nejvýraznější u pozic s vyšším poměrem variabilní složky mzdy, která se odvíjí od výsledků individuálních, týmových nebo celofiremních, to znamená hlavně obchodní a manažerské pozice.“
 
Jak se situace vyvíjí v globálním měřítku?
„Mezinárodní společnosti bývají mnohem lépe připraveny na vzdálenou práci jak technologicky, tak i kulturně a organizačně. Silně zprocesované korporace mívají většinou připravené krizové plány pro různé situace, které se vypracovávaly v období epidemie SARS a ptačí chřipky nebo při povodních. Reagují proto rychleji a systematicky i proto, že okamžitě sdílejí zkušenosti ze zemí, kde je epidemie více vepředu.“