koronavirus zpomaluje světovou ekonomiku | Aktuality | autoweek.cz

Koronavirus zpomaluje světovou ekonomiku

Koronavirus zpomaluje světovou ekonomiku

13.02.2020 | | Aktuality

Společnost Geis připravila informaci prokuristy společnosti Geis CZ Air+Sea Davida Knoblocha o vlivu koronaviru na světovou ekonomiku.
Koronavirus, problém, který ovlivňuje v podstatě celý svět, se bohužel nedá odvrátit a vyřešit žádným vyjednáváním. Jediné, co můžeme dělat, je pracovat tak, aby se co nejméně šířil. Jaké ale budou jeho ekonomické důsledky si zatím nikdo nedovede představit ani spočítat.
 
Lunární svátky v Číně byly prodlouženy a čínské zpracovatelské a výrobní podniky jsou v důsledku šíření nákazy v některých oblastech uzavřeny. Dochází také k masivnímu přerušování spojů mezi Čínou a ostatním světem. Výpadek se dotkne všech produktů, které se vyrábějí v Číně - průřezem všemi oblastmi průmyslu a ekonomiky.
 
Aktuálně je stále nejdramatičtější situace v provincii Chu-pei (hlavní město této provincie Wu-chan je ohniskem nákazy). Předpokládá se, že v této oblasti se lidé budou moci vrátit do práce až 15. února, což bude mít za následek zpoždění logistického řetězce až o několik týdnů, možná měsíců, než se situace vrátí do normálu.  Říční přístav Wu-chan a pobřežní přístav Wen-čou jsou uzavřeny a měly by začít fungovat 17. února. Ostatní přístavy a letiště ve velkých městech, jako jsou Ning-po, Qingdao, Šanghai, Šen-Čen, Tianjin, Xiamen nebo Kanton, již jsou nebo by měly být v provozu tento týden, ale v omezeném režimu kvůli nedostatku lidské síly.
 
Většina leteckých přepravců pozastavila spojení s pevninskou Čínou. V současnosti létají jen cargo letadla. Důsledkem je nedostatek kapacity a růst cen. Cena importní přepravy je aktuálně 2x až 3x vyšší a v exportním směru se jedná dokonce o tisíce procent oproti předchozímu období. Zájem o přepravy přesto trvá a společnost Geis je podle možností a na základě dohody se zákazníky zajišťuje.
 
To, co nyní Čína potřebuje, jsou ochranné pomůcky. Přímo od svých čínských obchodních partnerů Geis dostává žádosti o kontakt na možné výrobce ochranných roušek a respirátorů. Poptávka je natolik silná, že výrobní kapacity naprosto nestačí a výrobci zavádějí pořadníky na základě platby předem nebo již dokonce odmítají nové objednávky.
 
I kdyby se situace v Číně dostala velmi rychle do normálních kolejí, vliv na světovou ekonomiku bude přesto velký. Nic už na tom nezmění fakt, že nákladní zásilky, které do Evropy z Číny dorazí, nejsou nebezpečné, respektive je velmi nepravděpodobné, že by virus přežil podmínky, kterým je zásilka během přepravy vystavena. Společnost Geis zásilky z Číny dováží a není ani potřeba, aby její pracovníci, kteří je přijímají, nosili roušky.