království pružin | Aktuality | autoweek.cz

Království pružin

Království pružin

23.09.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Pro správnou činnost elektronických asistenčních systémů moderních automobilů je nezbytnou podmínkou, aby svou práci perfektně odváděly mechanické komponenty zavěšení kol, mezi nimi samozřejmě v první řadě pružiny. Specialistou na ně je firma Eibach.
V Německu v malebném kraji Sauerland se nachází království pružin. Na okraji městečka Attendorn je továrna, odkud do světa proudí ve velkém vyráběné pružiny pro prvovýrobu z továrny společnosti Mubea. My ale pokračujeme ještě dál do městečka Finnentrop. Zde se v rodinné firmě Eibach rodí pružiny navrhované na míru. Sem jsme se díky hlavnímu distributorovi Eibach u nás, společnosti BSR Česká republika a Slovensko vydali, abychom se podívali, v čem spočívá tajemství vysocekvalitních pružin.
 
Ve Finnentropu jsme mohli pochopit, proč se i v době elektronických zázraků vyplatí investovat do špičkových produktů z pružinové oceli. Poznali jsme také, proč právě sem směřují nejvýznamnější konstruktéři z nejrůznějších disciplín motoristického sportu - aby se jejich vozidla s pomocí výrobků se značkou Eibach stala konkurenceschopná. Vždyť například ve světových rallye, tedy v kategoriích WRC i WRC 2, mají pružiny Eibach prakticky monopolní postavení a s techniky z Finnentropu spolupracují při vývoji nových vozů všechny tovární týmy. Zkušenosti, získané ze spolupráce se špičkami motorsportu, se posléze odrážejí i v kvalitě produktů Eibach určených pro běžné motoristy.
 
Z malé dílny do celého světa
Společnost založil v roce 1951 Heinrich Eibach. V současné době rodinnou firmu řídí už třetí generace rodiny Eibachů. Z malé dílny se za 64 let činnost firmy rozšířila na tři kontinenty s výrobními závody nejen v německém Finnentropu, ale i v Coroně v Kalifornii a v Šanghaji. Prodejní partnery má Eibach ve více než 80 zemích světa.
 
Společnost Eibach je předním světovým výrobcem vysocevýkonných pružin a dalších komponent pro závěsy kol a hi-tech průmyslových pružin pro náročné aplikace. Vyrábí ale také ventilové pružiny a další speciální produkty. Eibach kromě pružin dodává i zkrutné stabilizátory a distanční podložky. Komplexní rozsah aplikací pokrývá nejen automobilový průmysl ale nejrůznější průmyslové oblasti. Ve výrobním programu ve Spojených státech se najdou i skutečné speciality, jako dodávky pro sněžné skútry nebo pro vojenská vozidla.
 
Společnost Eibach má vlastní základní výzkum i technický vývoj. Přitom využívá CAD systémy CATIA V5, SolidWorks a AutoCAD. Hlavním aspektem při vývoji prvků závěsů se značkou Eibach je dosažení znatelného zlepšení jízdních vlastností. Vlastní vývoj se nezabývá jen samotnými produkty, ale i technologiemi a procesy zlepšujícími kvalitu a efektivitu produkce.
 
Kompetence pro OEM a zaměření na aftermarket
Unikátní firemní strategie, přinášející mimořádnou flexibilitu a špičkovou kvalitu produkce, poskytuje firmě Eibach jedinečné postavení v rámci automobilového průmyslu jako mimořádně kompetentního partnera, schopného splnit nejnáročnější požadavky i v rámci segmentů prémiových a sportovních vozidel. Firma díky tomu získává i zakázky na vysoce náročné produkty pro speciální divize vysocevýkonných vozidel v rámci automobilek.
 
Snahou firmy Eibach ale není postavení dodavatele pro prvovýrobu (OEM). Dodávky pro výrobce automobilů (resp. jejich subdodavatele) se zaměřují na speciální výrobky vybočující z masové produkce. Dominantní postavení mají dodávky pro aftermarket, představující 78 % obratu. Stále větší podíl přitom zaujímají dodávky kompletů ve spolupráci s výrobci tlumičů Bilstein a KW. Možnost náhrady původních pružin umožňuje vyhledávání prostřednictvím TecDOC.
 
Eibach dokáže vycházet vstříc nejrůznějším požadavkům včetně specialit. Proto disponuje cívkami drátů a ocelovými tyčemi pokrývajícími asi 4000 různých typů, specifikací, rozměrů, povrchových úprav atd.

Unikátní flexibilita výroby
Rozsáhlé skladové zásoby firmě umožňují i unikátní možnost výroby prototypů či dokonce jednotlivých kusů, stejně jako malých, středních i velkých výrobních sérií. Nejvyšší prioritou přitom je dosažení spojení nejvyšší kvality s maximální flexibilitou výroby. K tomu přispívá i využívání nejmodernějšího výrobního zařízení s počítači řízenými CNC stroji, minimalizujícími dobu potřebnou na přenastavení resp. seřízení výrobních zařízení a současně zajišťujícími nejvyšší přesnost, malé tolerance a optimální kvalitu povrchu.
 
Ve výrobě se využívá tvarování pružin za studena i za tepla s nejmodernějšími postupy broušení. Stále větší rozšíření nachází i manipulace s využitím robotů. Především pro malosériovou a prototypovou výrobu se využívají i ohýbací technologie vyvinuté vlastními technology. Kvalitě výroby samozřejmě odpovídají i testovací procedury a kontrola kvality.
 
Eibach má i vlastní vybavení pro povrchovou úpravu pružin a jejich protikorozní ochranu na nejvyšší dostupné úrovni. K dispozici zde je elektrostatické práškování, zinkové fosfátování a použití velkého rozsahu barevných úprav včetně prášků odolných UV-záření a vytváření ochranných mikrovrstev ve společnosti Eibach Oberflächentechnik.
 
Rostoucí objem dodávek pro prvovýrobu vedl společnost Eibach k rozšíření výroby. Protože základní závod ve Finnentorpu už je kapacitně na hranici svých možností a navíc zde nejsou ani vhodné podmínky pro aplikaci nových technologií, především robotizace, bylo rozhodnuto o výstavbě nového moderního závodu „na zelené louce“ v nedalekém Wiethfeldu.
 
K samotným výrobkům firmy Eibach, stejně jako k jejímu působení v motoristickém sportu, se ještě vrátíme.
  • Království pružin
  • Království pružin
  • Království pružin
  • Království pružin
  • Království pružin
  • Království pružin
  • Království pružin