kráska se vrací: fiat 124 spider | Aktuality | autoweek.cz

Kráska se vrací: Fiat 124 Spider

Kráska se vrací: Fiat 124 Spider

22.03.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Fiat oživil legendu jménem Fiat 124 Spider - s klasickým italským designem a špičkovým výkonem. Ryzí sportovní roadster vzdává hold kultovnímu modelu 124 Sport Spider, který se představil před půl stoletím.
Designéři stylistického centra Fiat pod vedením Roberta Giolita vytvořili vůz, který přináší novou působivou interpretaci klasických tvarů originálu a těžící z proporcí daných klasicky uspořádanou platformou se vpředu podélně umístěným motorem a pohonem zadních kol. Skládací plátěná střecha má velmi snadnou klasickou ruční manipulaci.
 
Základem pro práci stylistů Fiatu byl základ převzatý z Mazdy MX-5. V japonském podvozku je ale italská pohonná jednotka, která si vyžádala zcela odlišné nastavení. Fiat je o 140 mm delší a má o 47 kg větší hmotnost (1060 kg), ale také výkonnější základní motor. Fiat 124 Spider vyrábí Mazda v Hirošimě.
 
V regionu EMEA bude Fiat 124 Spider nabízen se zážehovým přeplňovaným čtyřválcem 1,4 MultiAir, který poskytuje výkon 103 kW (140 k) a točivý moment 240 N.m. Kombinován bude s přímo řazenou šestirychlostní převodovkou nebo samočinnou s ovládání páčkami pod volantem Sequanziale Sportivo.
 
Lichoběžníkové zavěšení předních kol je tvořeno dvěma příčnými rameny, vzadu je víceprvková náprava. Řízení je s elektrickým posilovačem. Předností vozu je dokonalé vyvážení (zatížení náprav 50/50 %) v kombinaci s nízkou hmotností. Nejvyšší rychlost dosahuje 215 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 7,5 s.
 
Fiat 124 Spider je k dispozici ve dvou stupních výbavy: 124 Spider a Lusso (Luxury). Standardní výbava 124 Spider zahrnuje klimatizaci, rádio s MP3 přehrávačem a USB, kůží potažený volant, tempomat, 16“ litá kola a bezklíčkový vstup Keyless Go. Verze Lusso přidává mj. 17“ litá kola, kožené potahy sedadel, stříbrné ochranné oblouky a přední sloupky karoserie, chromované dvojité koncovky výfuku a světlomety do mlhy. V rámci volitelné výbavy je možné získat infotelematiku zahrnující 7“ dotykovou obrazovku Fiat Connect 7.0, ovládání multimediálních zařízení na volantu, připojení Bluetooth, zadní parkovací kameru a 3D navigaci. Pro špičkovou kvalitu zvuku i se staženou střechou je určen prémiový audio systém Bose s devíti reproduktory včetně dvojitých reproduktorů v hlavových opěrkách a subwooferu.
 
Na autosalonu v Ženevě se představí dva modely ve výbavě Lusso s litými koly v historickém designu a dalšími prvky výbavy připomínajícími původní model 124 Spider navrženými značkou Mopar, která je součástí skupiny FCA a zaměřuje se na služby, péči o zákazníka a originální náhradní díly a příslušenství.
 
Návštěvníky nadchnula verze Abarth 124 Spider a zejména Abarth 124 Rally, připomínající soutěžní vozy 124 Sport Spider z počátku 70. let vybavené plastovou střechou hard top a motorem 1,8 l. Verze Abarth s motorem o 220 kW (300 k) by se měla dostat do prodeje do roku 2017.
  • Kráska se vrací: Fiat 124 Spider
  • Kráska se vrací: Fiat 124 Spider
  • Kráska se vrací: Fiat 124 Spider
  • Kráska se vrací: Fiat 124 Spider
  • Kráska se vrací: Fiat 124 Spider
  • Kráska se vrací: Fiat 124 Spider
  • Kráska se vrací: Fiat 124 Spider
  • Kráska se vrací: Fiat 124 Spider