krize v eu pokračuje | Aktuality | autoweek.cz

Krize v EU pokračuje

Krize v EU pokračuje

19.12.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Prodej nových automobilů v Evropě v listopadu ukazuje na pokračování krize. Celkový listopadový meziroční nárůst o 1,2 % je velmi matoucí. Nejdůležitější trhy jsou totiž v propadu. Bez státních dotací v Nizozemsku a Španělsku by byl výsledek horší než vloni!

Listopadový celkový počet registrací nových aut v EU 938 021 kusů byl o 1,2 % vyšší než v listopadu 2012. Jenže se jedná o třetí nejhorší listopadový výsledek. Srovnáváme totiž registrace s katastrofálním stavem listopadu 2012. Horší výsledek byl dosažen jen v listopadu 2008.  

Přitom nejvýznamnější evropské trhy jsou nadále na sestupu - Německo o 2 %, Francie o 4 % a Itálie o 4,5 %. Kde se tedy vzal ten proklamovaný nárůst? Z velkých evropských trhů vykazuje dlouhodobě růst jen Velká Británie.

V listopadu byla plusová bilance i ve Španělsku, kde ovšem kritickou situaci na trhu trochu vylepšují obnovené šrotovací prémie. Růst o 15 % ale vychází ze zcela katastrofálního loňského prodejního výsledku.

Významný růst (o plných 34 %) vykázalo rovněž Nizozemsko. I zde ale je jasná příčina. Vydatné státní dotace na elektromobily a hybridy deformují trh. Významnou injekcí se při tom staly dodávky hybridního Mitsubishi Outlander, na nějž čeká více než 10 000 zájemců. Celkovou bilanci rovněž trochu vylepšují nové členské země EU z východu Evropy s celkovým nárůstem registrací o 3,3 %.

Bilance středně velkých zemí se silnou ekonomikou byla v listopadu tristní: Belgie -10 %, Rakousko -4,2 %, Finsko -3,3 %, Dánsko -2,7 % a Švédsko -1,1 %. K tomu připočtěme ještě Švýcarsko s poklesem o 7,7 %. To vše v porovnání s listopadem 2012, který byl všeobecně označován za katastrofální!

  • Krize v EU pokračuje
  • Krize v EU pokračuje
  • Krize v EU pokračuje