kvalita pneumatik je klíčovým faktorem | Aktuality | autoweek.cz

Kvalita pneumatik je klíčovým faktorem

Kvalita pneumatik je klíčovým faktorem

21.08.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Test společnosti Continental AG potvrdil, že kvalita pneumatik je klíčovým faktorem pro maximální přilnavost k vozovce. Závisí na ní rovněž míra účinnosti asistenčních systémů. Brzdná dráha se díky pokročilým technologiím vývoje pneumatik od roku 2000 zkrátila až o 20 %.
Během posledních 15 let došlo díky pneumatikám k významnému zlepšení v aktivní jízdní bezpečnosti. Stojí za tím modernizace jejich výroby v souladu s nejnovějšími technologiemi, vývoj pokročilejších směsí i optimalizace dezénů.
 
Výrobcům pneumatik, společnost Continental AG nevyjímaje, se tak povedlo podstatně zkrátit brzdnou dráhu, zlepšit handling a snížit valivý odpor.
 
Srovnáním nových pneumatik s  předchozími modely zaznamenají vývojáři obvykle jen jednociferná procentní zlepšení. To, jak pozoruhodného pokroku bylo skutečně dosaženo, zjistíme, až když vedle sebe postavíme pneumatiku z roku 2000 a nejnovější produkt. Například brzdný výkon na mokru se u dnešních pneumatik zlepšil až téměř o 20 %.

Během letošní TechShow 2015 společnost Continental uskutečnila neobvyklý experiment. BMW řady 1, modelový rok 2015, bylo osazeno osobními pneumatikami ContiPremiumContact z modelového roku 2000, konstrukčně typickými pro danou dobu. Naopak auto stejné značky z modelového roku 2000 inženýři vybavili nejnovějšími pneumatikami ContiPremiumContact 5.

Při back-to-back testování handlingu na mokru vykázalo 15 let staré auto na okruhu Contidrom výrazné zlepšení zejména v přesnosti a bezpečnosti řízení. Výkon nového vozu na starých pneumatikách však podstatně poklesl. To dokazuje, že pokrok dosažený ve vývoji pneumatik nemohou nahradit ani nejnovější asistenční systémy a naopak výkonnými pneumatikami lze alespoň částečně suplovat elektronickou kontrolu stability.


Pneumatiky nesou velký díl odpovědnosti za aktivní bezpečnost jízdy. Pouze u technologicky vyspělého a prémiového produktu lze zaručit krátkou brzdnou dráhu, vysokou úroveň přesnosti řízení, silnou směrovou stabilitu, a zabránit tak vzniku aquaplaningu. Právě proto Continental doporučuje montáž prémiových pneumatik i na starší osobní automobily bez nejmodernějších bezpečnostních a asistenčních systémů.

Srovnávací test rovněž zdůraznil, že i nová vozidla vybavená řadou asistenčních systémů budou dosahovat maximálních výkonů jenom tehdy, pokud jejich pneumatiky dokážou dostatečně účinně přenést dynamické síly na vozovku, a zajistí tak dokonalou přilnavost.

 

  • Kvalita pneumatik je klíčovým faktorem
  • Kvalita pneumatik je klíčovým faktorem
  • Kvalita pneumatik je klíčovým faktorem