laferrari se skly z hořovic | Aktuality | autoweek.cz

LaFerrari se skly z Hořovic

LaFerrari se skly z Hořovic

14.08.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Výrobce autoskel Saint Gobain Sekurit z Hořovic bude dodávat odlehčená tenká přední skla pro supersporty LaFerrari. 

Závod v Hořovicích nedaleko Berouna je zajímavý tím, že se orientuje převážně na výrobu „specialit“, tedy skel, které jsou technologicky náročné na výrobu, nebo jsou vyrobeny pouze v malých sériích. Sklo pro LaFerrari splňuje obé, oproti standardním sklům je tenčí a tedy lehčí.

Nové LaFerrari, které bude vyrobeno v omezené sérii pouhých 499 vozů, dostane odlehčené čelní sklo vyrobené v Saint-Gobain Sekurit. Jedním z cílů Ferrari u nového modelu bylo snížení hmotnosti. Použití nové odlehčené technologie, která umožňuje tloušťku skla pouhé 4 mm, má za následek snížení hmotnosti skla o 12 % oproti doposud využívaným postupům.

„Díky nejnovějším technologiím Saint-Gobain Sekurit ušetřil výrobce sportovních vozů jen na čelním sklem 1,3 kg. Čtyřmilimetrové odlehčené přední sklo napomáhá celkovému poklesu váhy karoserie, maximálnímu výkonu a nižším emisím,“ říká Martina Hasmanová, ředitelka Saint-Gobain Sekurit v Hořovicích.

Tloušťku obou vrstev skla, s 0,76 mm PVB fólii mezi nimi, se podařilo zredukovat na 1,8 mm u vnější a 1,4 mm u vnitřní vrstvy. Použití této asymetrické konstrukce nabízí jako další výhodu, v porovnání se standardními 5 mm čelními skly, vyšší ochranu před škodami způsobenými kamínky.

Technologie lehkých skel bude v průběhu tohoto roku použita u čtyř dalších známých modelů nově představených aut.

Společnost Saint-Gobain Sekurit v České republice vyrábí skla od roku 1994 nedaleko Berouna v Hořovicích. Jde o čelní autoskla s vyšší přidanou hodnotou, tzn. výroba je zaměřena na speciality, které v sobě zahrnují nejnovější a výrobně náročné technologie. Mezi odběratele patří největší světové automobilky. Vedle toho dodávají skla i pro vozy vyráběné v malých sériích i jen několika kusech. Saint-Gobain Sekurit patří mezi významné zaměstnavatele oblasti Hořovic. Aktuálně zde zaměstnává přes 550 lidí.