koyo bearings potřetí dodavatelem pro auto roku | Autoservis | autoweek.cz

Koyo Bearings potřetí Dodavatelem pro Auto roku

Koyo Bearings potřetí Dodavatelem pro Auto roku

09.01.2018 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Olomoucká firma Koyo Bearings, která do spojky Škody Karoq dodává ložiska, získala už potřetí prestižní označení Dodavatel pro Auto roku 2018 v České republice.
Také v tomto roce proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků ankety českého Auta roku, tentokrát s číslovkou 2018, které pořádá Svaz dovozců automobilů. Ze seznamu 36 vozidel byla porotci jako vítězná vybrána nová Škoda Karoq. Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) následně každoročně vyhlašuje dodavatelské firmy, které pro vítězný vůz dodávají komponenty a získávají tak právo používat prestižní označení Dodavatel pro Auto roku 2018 v České republice.
 
Tímto titulem se letos může pyšnit také olomoucká firma Koyo Bearings, která do spojky vítězné škodovky dodává ložiska. Spojka je součástí sedmistupňové automatické převodovky DSG. Titul Dodavatel pro Auto roku získala firma za svou 17letou existenci již potřetí.
 
„Díl, který dodáváme do koncernu Volkswagen a také do nové Škody Karoq, vyrábíme v objemu 508 000 kusů ročně, přičemž v následujících letech plánujeme další růst produkce. Jsme hrdí, že je v Autě roku opět naše stopa,“ říká k zisku titulu ředitel moravského závodu Petr Novák.
 
Mimo vítězného Karoqu a dalších modelů stejné značky dodává Koyo spojkové ložisko také značkám Seat, Volkswagen a Audi. Ložisko je výsledkem vývoje v olomouckém závodě a firemním Technologickém centru v Brně.
 
„Tloušťka dílu je pouhých 1,3 mm při průměru 45 mm a hmotnosti 28 gramů. Je přitom vyroben z vysoce pevnostní oceli a v převodovce má výjimečně dlouhou životnost. Díky přesnému obrábění a broušení s přesností na 5 mikrometrů je v provozu také mimořádně tichý. To zvyšuje komfort cestujícím a zajišťuje velmi pohodlnou jízdu,“ dodává k vývoji Petr Novák.
 
Firma ho vyrábí na nové automatické lince, kterou pořídila pro koncern Volkswagen za 30 milionů Kč a je součástí rozsáhlých firemních investic do výrobních zařízení, které probíhají v posledních letech. Mimo zpřesnění a zefektivnění výroby je automatizace a digitalizace podle vedení podniku také způsobem, jakým se vypořádat s nedostatkem pracovní síly v Olomouckém kraji.
 
Koncern Volkswagen je pro Koyo Bearings významným zákazníkem. Představuje více než 10 % celkových firemních tržeb, absolutně pak téměř 1,5 milionu kusů ložisek a ocelových kroužků za 100 milionů Kč ročně. Dodavatelem pro Auto roku se firma za dobu svého působení v Olomouci stala ještě v roce 2015 a 2016. Konkrétně v roce 2015 dodávala komponenty do vítězné Škody Fabia a následující rok do vítězné Škody Superb.