levný čínský elektromobil přichází do evropy | Aktuality | autoweek.cz

Levný čínský elektromobil přichází do Evropy

Levný čínský elektromobil přichází do Evropy

10.04.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V Číně se elektricky poháněný minivůz Wuling Hong Guang Mini EV prodává lépe než Tesla Model 3. Nově bude nabízen také zákazníkům v Evropě jako FreZe Nikrob.
Nevypadá moc zajímavě ani nenabízí nic mimořádného, ale je praktický a levný, a právě na to mnoho zákazníků slyší. V Číně se malý elektrický automobil Wuling Hong Guang Mini EV od svého uvedení na trh loni v létě setkal s mimořádným úspěchem jako „nástroj dojíždějících lidí“. Vyrábí jej společný podnik General Motors a čínské státní automobilky SAIC Motor. Nyní rozšiřuje svou působnost i do Evropy.
 
Lotyšský výrobce luxusního zboží (např. prémiové vodky Russo-Balt s lahví za 1 milion eur) Dartz MotorZ, dosud známý především svými obrněnými vozidly, nově nabízí Hong Guang Mini EV pod názvem FreZe Nikrob.
 
Měl by to být nejlevnější čtyřmístný elektromobil v Evropě. K dispozici bude se dvěma velikostmi akumulátoru 9,2 kWh a 13,8 kWh. K pohonu slouží elektromotor o výkonu 13 kW a s točivým momentem 85 N.m. Má čtyři sedadla, ovšem možnost využití těch zadních je otázkou. Až na několik výjimek, jako jsou úpravy osvětlení a bezpečnostní výbava podle evropských předpisů, vychází z čínského originálu.
 
Komponenty se dodávají z Číny k montáži v partnerské společnosti, kterou je litevská karosárna Nikrob UAB. Se základní cenou 9999 eur (v přepočtu 260 000 Kč) je FreZe Nikrob dokonce výrazně levnější než nová Dacia Spring, která bude od září k dispozici s dvojnásobnou zaváděcí cenou jako nejlevnější elektromobil na evropských trzích. V nejvyšší verzi a s větším akumulátorem pro dojezd 200 km by měl FreZe Nikrob stát 14 999 eur (390 500 Kč).
 
Dartz MotorZ počítá s velkou poptávkou v Litvě a Lotyšsku především u poskytovatelů služeb sdílení, přičemž jednu sám vytváří, a doručovacích služeb. Mezi možnými cílovými trhy v Evropě je uváděno i Německo.

  • Levný čínský elektromobil přichází do Evropy
  • Levný čínský elektromobil přichází do Evropy
  • Levný čínský elektromobil přichází do Evropy
  • Levný čínský elektromobil přichází do Evropy