lexus rz 450e - třetí sourozenec | Aktuality | autoweek.cz

Lexus RZ 450e - třetí sourozenec

Lexus RZ 450e - třetí sourozenec

21.04.2022 | Global Press Agentur | Aktuality

Po elektricky poháněných modelech Subaru Solterra a Toyota bZ4X přichází třetí automobil vytvořený na platformě e-TNGA, tentokrát od Lexusu - RZ 450e.
Po crossoveru UX 300e Lexus představuje své první plně elektrické SUV RZ 450e. Pro Lexus typická maska ​​chladiče Diabolo je u RZ mírně upravena - kapota bylo možné snížit díky absenci spalovacího motoru, ale i tak se dá ihned identifikovat jako Lexus. Vůz je dlouhý 4805 mm.
 
Do podlahy vozu je integrován akumulátor o kapacitě 71,4 kWh. Pod kapotou najdeme vždy dva synchronní elektromotory E-Axle - první, s výkonem 150 kW (204 k), na přední a druhý, s výkonem 80 kW (108 k) na zadní nápravě. Největší systémový výkon je 230 kW (313 k). Aby se točivý moment 435 N.m přenesl na vozovku, má RZ 450e instalovaný exkluzivní systém pohonu všech kol Lexus DIRECT4. Senzory neustále kontrolují trakci všech čtyř kol a systém dokáže během milisekund dynamicky rozdělovat točivá moment mezi kola přední a zadní nápravy nebo rovnoměrně mezi obě nápravy.
 
Pokud jde o spotřebu elektrické energie, Lexus uvádí cílovou spotřebu nižší než 18,1 kWh/100 km a dojezd v kombinovaném cyklu WLTP přes 660 km, což by RZ 450e činilo velmi efektivní.
 
V interiéru jsou nápadné dvě věci: obrovská dělená panoramatická skleněná střecha, kterou lze pomocí dotykového tlačítka elektricky změnit z průhledného na matné sklo, a nový volant Yoke, který na první pohled připomíná řízení monopostu formule 1. Ten je připojen přes spojení steer-by-wire, takže zde není žádné mechanické spojení s převodkou řízení - vše probíhá elektricky. „Odříznutý“ volant v horní části usnadňuje pohled na plně digitální kokpit. Pro ty, kterým by to nevyhovovalo bude v nabídce i klasický volant.
 
Ve voze je head-up displej, dotykový informační systém se zobrazením na 14,4“ displeji ale jsou zde instalovány haptické otočné spínače a tlačítka pro ovládání klimatizace a hlasitosti. Multimediální platformu Lexus Smart Connect lze aktualizovat bezdrátově a cloudová on-line navigace poskytuje aktuální informace o dopravní situaci.
 
Dodávky prvních vozů od prodejců začnou v lednu 2023. Konečné ceny ještě nejsou známy.

  • Lexus RZ 450e - třetí sourozenec
  • Lexus RZ 450e - třetí sourozenec
  • Lexus RZ 450e - třetí sourozenec
  • Lexus RZ 450e - třetí sourozenec
  • Lexus RZ 450e - třetí sourozenec
  • Lexus RZ 450e - třetí sourozenec