litá i kovaná kola a příslušenství z dolních jirčan | Aktuality | autoweek.cz

Litá i kovaná kola a příslušenství z Dolních Jirčan

Litá i kovaná kola a příslušenství z Dolních Jirčan

26.06.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Mako Car je výhradním dovozcem litých kol značek Tomason a GMP a na českém trhu je i zástupcem výrobců kovaných kol Vossen a Concaver. Společnost Alutechnik k tomu přidává široký sortiment příslušenství, především rozšiřovací podložky pod kola.
Společnost Mako Car působí na českém trhu už 25 let. V současné době prodává kolem ročně 15 000 exkluzivních kol renomovaných značek, nejvíc italské GMP, a dále německé Tomason, americké Vossen a nejnověji tchajwanského výrobce Concaver. Všechna jsou s příslušnou homologací a schválením ministerstvem dopravy. Prodej kol je doplňkovou aktivitou Mako Caru k prodeji příslušenství, jako jsou rozšiřovací podložky a šrouby, které pod hlavičkou Alutechnik dodává především pro velkoobchod. Obě společnosti spojuje jejich zakladatel a majitel Martin Makovička.
 
GMP
Italská hliníková kola sázejí především na elegantní design, vysokou kvalitu zpracování a bezpečnost. Design kol GMP částečně napodobuje značková kola automobilek včetně středových krytek, ovšem s vlastním patentovaným vzorem a příslušnou certifikací německou zkušebnou TÜV. V současné době Mako Car nabízí tato kola pro automobily značek Audi, BMW, Mercedes-Benz, Porsche ale i Ford, Renault a Volkswagen. Nejprodávanější jsou modely Gunner pro Audi a Stellar pro Mercedes-Benz.
 
Tomason
Litá kola německé značky Tomason jsou určena především pro legální tuning. S precizním zpracováním a originálním vzhledem přinášejí maximální efekt za rozumnou cenu. Vyrábějí se v rozsahu velikostí od 17“ až do 22“ v deseti barevných odstínech. V nabídce jsou i kola pro Škodu Fabia. Nejprodávanější jsou kola Tomason TN1.
 
Vossen
Kovaná kola americké značky Vossen patří v současné době k nejexkluzivnějším. Vynikají nejvyšší pevností, čemuž odpovídá i jejich nejvyšší cena. Luxusní kola Vossen, vyráběná na zakázku na Floridě v USA, svým designem ustavují nové trendy. Jsou určena pro nejvýkonnější verze značek jako jsou Audi, BMW nebo Mercedes-Benz ale také Ferrari, Lamborghini, Maserati nebo Rolls-Royce. V základní nabídce je okolo sta designů ve velikostech od 19“ do 24“. Na výběr jsou ve 48 barevných mutacích - matné, saténové, lesklé, transparentně broušené i leštěné, nebo s povrchy s hrubou strukturou nebo mramorované. V současné době je nejoblíbenější nová řada Hybrid Forged HF. Na zakázková kola Vossen se místo příslušného typového listu vystavuje Prohlášení autorizovaného dovozce, na jehož základě lze tato kola zapsat do TP.
 
Concaver
Novinkou v nabídce Mako Caru jsou hliníková litá a kovaná kola tchajwanského výrobce Concaver, jejichž parametry potvrzuje homologace TÜV. Kola Concaver se hodí pro cestovní vozy i supersporty. V nabídce jsou v rozměrech od 19“ do 22“. Kovaná kola se vyrábějí obdobnou technologií jako kola Vossen, ovšem jejich cena je mnohem dostupnější.
 
Alutechnik
Společnost Alutechnik nabízí v rámci prodeje a služeb Mako Caru širokou škálu kolových a pojistných šroubů, matic, krytek kol, vymezovacích kroužků, snímačů tlaku v pneumatikách a především rozšiřovacích podložek na kola. Rozšiřovací podložky od Alutechnik mají na českém trhu jako jediné příslušnou homologaci. Díky aktivitám Martina Makovičky už je nyní i v ČR možné tyto podložky zapsat do technického průkazu vozidla, takže jde o legální tuning.
 
Technická zkušebna vozidel (TZV)
Všechny náležitosti spojené s povolením i zapsáním do příslušných dokumentů společnost Alutechnik zařizuje díky přidružené Technické zkušebně vozidel, jejímž zástupcem pro schvalování litých kol, pneumatik a podložek je Martin Makovička. TZV pro starší kola dohledává potřebné německé schválení a vystavuje posudek, na jehož základě příslušný úřad kola zapíše do TP. TZV na základě rozměrů a protokolů ze zátěžových testů může vystavit posudek i pro individuálně dovezená kola pokud mají příslušnou homologaci např. v Německu.


  • Litá i kovaná kola a příslušenství z Dolních Jirčan
  • Litá i kovaná kola a příslušenství z Dolních Jirčan
  • Litá i kovaná kola a příslušenství z Dolních Jirčan
  • Litá i kovaná kola a příslušenství z Dolních Jirčan
  • Litá i kovaná kola a příslušenství z Dolních Jirčan