luca de meo opouští seat | Aktuality | autoweek.cz

Luca de Meo opouští Seat

Luca de Meo opouští Seat

08.01.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Generální ředitel španělské automobilky Seat, patřící do koncernu VW, Luca de Meo rezignoval. Zatím ale není jasné, zda jeho další kroky budou směřovat k Renaultu nebo do FCA, která se spojuje s PSA Group.
To, co se už delší dobu očekávalo, je nyní oficiální: Luca de Meo „byl na jeho vlastní žádost a po vzájemné dohodě odvolán z funkcí generálního ředitele společnosti Seat,“ jak uvádí oficiální zpráva VW AG. V souladu s tím až do dalšího oznámení přebírá povinnosti generálního ředitele dosavadní finanční šéf společnosti Seat Carsten Isensee.

Luca de Meo stál v čele Seatu od roku 2015 a za dobu jeho působení Seat dosáhl nejlepší hospodářské výsledky ve své historii. De Meo začínal svou kariéru u Renaultu a poté působil u Toyoty. Odtud jej Sergio Marchionne přivedl k Fiatu, kde zastával různé vedoucí funkce a dlouho byl pokládán za „korunního prince“ připravovaného na roli Marchionneho nástupce. Interní neshody jej ale vedly k nečekanému odchodu. Po několika měsících jej Ferdinand Piëch pozval do Wolfsburgu. Po práci ve vedení značky Audi se stal šéfem Seatu.
 
Spekulace o tom, že de Meo zaujme vedoucí postavení v italské skupině FCA nebyly dosud potvrzeny. Stejně tak je stále nejistý jeho nástup do vedení Renaultu, kde by měl nahradit Carlose Ghosna. Představenstvo Renaultu v říjnu proti vůli svého největšího akcionáře, kterým je francouzská vláda, označilo rodilého Itala za svého vyvoleného generálního ředitele. Luca de Meo, držitel ocenění ManBest 2008, se k žádné z těchto nabídek oficiálně nevyjádřil.
 
Seat ve své zprávě oznámil, že „Luca de Meo zůstane členem skupiny VW až do dalšího oznámení.“  Není proto ani jasné, jak dlouho bude trvat smluvní doložka zakazující de Meovi nastoupit po určitý čas ke konkurenci s ohledem na jeho znalosti dlouhodobé strategie koncernu VW. Mělo by ale jít minimálně o šest měsíců.
 
Carsten Isensee je hlavním finančním ředitelem Seat od června loňského roku, ale celou svou profesní kariéru strávil ve skupině VW. Předtím, než se přestěhoval do Španělska, byl zodpovědný za finance ve skupině Volkswagen Group China. Tam podle Seatu současně sehrál vedoucí roli při podpoře inteligentních služeb mobility a digitálních služeb. Právě tyto činnosti jsou nyní cílem pro další rozvoj automobilky Seat.