kalendář pirelli 2013 | Aktuality | autoweek.cz

Kalendář Pirelli 2013

Kalendář Pirelli 2013

15.12.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kalendář Pirelli 2013 od Steva McCurryho v magickém Rio de Janeiru s modelkami angažovanými v humanitárních projektech - i s Petrou Němcovou. Peníze z dražby kalendáře pomohou zdokonalit diagnostiku onkologických onemocnění. Aukce proběhne 18. prosince.

Magické Rio de Janeiro se stalo kulisami, do nichž fotograf Steve McCurry přivedl modelky zainteresované v nadacích, humanitárních projektech a nevládních organizacích k focení 40. edice legendárního kalendáře Pirelli 2013. Nechyběla mezi nimi ani Češka Petra Němcová.

Steve McCurry zachycuje současnou společenskou a ekonomickou transformaci Brazílie. Jeho práce je oslavou krásy a barev, které představují duši magické jihoamerické země. „Snažil jsem se zachytit Brazílii, její krajinu, hospodářství a kulturu spolu s lidským prvkem,“ říká McCurry.

V pozadí tepou historické části Ria, jako jsou Lapa a Santa Teresa, se spoustou zpustlých hotelů, graffiti a starými tramvajemi, životem, kde se lidé potloukají po nočních ulicích. Ve své autentičnosti se město zcela liší od obvyklých stereotypů proslavených pláží v čele s Copacabanou. McCurry sází především na atmosféru, která je pro něj podstatnější než to, do jaké míry se modelka obnaží. „Nahotu můžete fotit kdekoliv,“ říká Steve McCurry. „Ale tyto modelky jsou oblečené a každá z nich má svou charitu. Jsou velmi odhodlané a idealistické. Proto jsem je chtěl fotit na zvláštním místě a Rio se ukázalo být pro tento účel perfektní.“

Kalendář Pirelli 2013 obsahuje 34 barevných fotografií: 23 portrétů hereček a modelek, devět fotografií zobrazujících každodenní život a dvě fotografie tvořené pouze graffiti a nástěnnými malbami.

Kalendář představuje 11 modelek, hereček a zpěvaček: Brazilky Isabeli Fontana a Adrianu Lima, herečku Soniu Braga a zpěvačku Marisu Monte, italsko-egyptskou herečku Elisu Sednaoui, českou modelku Petru Němcovou, tuniskou modelku Hanau Ben Abdesslem, etiopskou modelku Liyau Kebede a americké modelky Karlie Kloss, Kyleighu Kuhn a Summer Rayne Oakes.

Aukce kalendáře Pirelli 2013

Kalendáře Pirelli se tiskne vždy jen omezené množství a každý má své pořadové číslo. Jeho unikátnost nespočívá pouze v omezeném nákladu, vynikajícím fotografovi a mimořádných fotografiích, ale také v tom, že není určen k prodeji. Společnost Pirelli prestižní kalendář věnuje vybraným zákazníkům a různým osobnostem. Proto je také předmětem zájmu sběratelů. Existuje ještě jedna cesta, jak kalendář získat: v mnoha zemích jej Pirelli draží a výtěžek je určen na odstranění nespravedlností světa.

Jeden výtisk kalendáře Pirelli 2013 věnuje stejnojmenná italská firma do veřejné internetové aukce i v České republice, kde ji podpoří světová topmodelka Petra Němcová. Výtěžek z dražby získá Masarykův onkologický ústav, který peníze použije na nákup víceúčelového hrudního fantomu.

„Je to již dvanáctá dražba kalendáře Pirelli v České republice a vždy byl výtěžek věnován Masarykovu onkologickému ústavu,“ uvádí Zdeněk Vacl, marketingový manažer Pirelli Tyre Czech. „Ten jej použil například na rozvoj oddělení magnetické rezonance nebo kryochirurgie či na nákup antidekubitních matrací a přenosného ultrazvukového přístroje usnadňujícího onkologické operace. Celkem se takto získalo již 2 672 663 korun.“

Do veřejné internetové aukce se mohou zapojit všichni, kdo by rádi získali unikátní kalendář Pirelli 2013. Vítěz dražby prospěje mnoha nemocným. Aukce proběhne 18. prosince od 9 hodin na serveru iDnes.cz. Nový majitel obdrží kalendář podepsaný Petrou Němcovou a bude mít možnost se s ní osobně setkat.

Petra Němcová si angažmá v letošní edici prestižního kalendáře zasloužila nejen svými půvaby, ale také svou charitativní činností. Je zakladatelkou nadačního fondu Šťastná srdce (Happy Hearts Fund) pomáhajícího dětem, které přežily přírodní neštěstí. Za šest let existence pomohl fond postavit ze získaných prostředků 70 škol a byl oporou pro 43 000 dětí z postižených oblastí po celém světě. Modelku i fond zastupuje v České a Slovenské republice agentura Unique One.

Steve McCurry

Steve McCurry cestuje a fotí již téměř čtyřicet let. Cestovatelem byl mnohem dřív, než se stal fotografem a vždy riskoval. Proslavil se tím, že počátkem roku 1979, během občanské války, si nechal narůst plnovous, oblékl se do místního hávu a šel spolu se skupinou pěti Afgánců z Chitralu v bouřlivé severozápadní pohraniční provincii v Pákistánu do Kunarského údolí v Afghánistánu. Fotografoval vypálené vesnice, bombardování a všechna zvěrstva. Celou cestu šel pěšky, po horských cestičkách, živil se lesními plody, spal v chatrčích. O deset měsíců později, kdy Sověti napadli Afghánistán, jeho fotografie vzdorovitého afgánského mudžahedína byly jako první publikovány v Evropě a Americe. Po další návštěvě Afghánistánu a práci v Bejrútu, Balúčistánu a na kambodžských hranicích, získal reputaci válečného fotografa. „Ale to nebylo to, co jsem chtěl. Chtěl jsem být nezávislý, chodit tam, kam chci já.”

Jeho přání se mu splnilo - během cest po Indii, Jižní Americe, Japonsku a Africe se věnoval svému umění, hledal světlo. Mnoho z jeho snímků je historických a v mnoha svých fotografiích náhodně vypráví o zvycích, všednosti a krojích ztraceného světa.

 

  • Kalendář Pirelli 2013
  • Kalendář Pirelli 2013
  • Kalendář Pirelli 2013
  • Kalendář Pirelli 2013
  • Kalendář Pirelli 2013