maserati se do roku 2030 stane elektromobilní | Aktuality | autoweek.cz

Maserati se do roku 2030 stane elektromobilní

Maserati se do roku 2030 stane elektromobilní

21.03.2022 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Maserati se připravuje na uvedení svého prvního elektromobilu v nadcházejícím roce a další budou následovat. Italský výrobce luxusních a sportovních vozů chce v roce 2030 nabízet pouze čistě elektrická vozidla.
Společnost Maserati, která patří do skupiny Stellantis, bude do roku 2025 bude první luxusní značkou, která nabídne kompletní řadu elektricky poháněných modelů. Prvním elektromobilem bude nová generace čtyřmístného kupé GranTurismo. Tento model, který se vyrábí v závodě Mirafiori, má přijít na trh v roce 2023. Nové GranTurismo slibuje nejmodernější technická řešení z formule E, vynikající výkon, pohodlí a eleganci. GranCabrio, založené na GranTurismo, bude v roce 2023 také elektrické. GranTurismo a GranCabrio budou zpočátku ještě nabízeny rovněž se spalovacími motory.
 
Také nové kompaktní SUV Grecale, které bude uvedeno na trh v roce 2022, bude od roku 2023 dostupné i ve verzi s akumulátory. Do poloviny dekády budou všechny modely Maserati dostupné v plně elektrické verzi, včetně supersportovního MC20, nové generace sportovního sedanu Quattroporte a velkého SUV Levante. Střední sedan Ghibli již nebude nabízen.
 
Plán Maserati je součástí strategie Stellantis Dare Forward 2030. Italové zdůrazňují, že všechny nové modely budou vyvinuty, navrženy, vyrobeny a vybaveny elektrickým pohonem výhradně z domácích zdrojů zajišťujícím inovace a vysoký výkon typické pro vozy této značky.
 
Elektricky poháněné verze se budou jmenovat Folgore (Blesk). Konkrétní detaily o technologii svých elektromobilů Maserati zatím neprozradilo. Elektrické Folgore GranTurismo má údajně být poháněno třemi elektromotory s celkovým výkonem 883 kW (1200 k). Výrobce již oznámil jeho maximální rychlost přes 300 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 2,5 s. Sedan Folgore Quattroporte a SUV Folgore Levante a Folgore Grecale by měly být také velmi výkonné, ale zaměřené spíš na každodenní použitelnost a pohodlí. Elektricky poháněná verze supersportu Folgore MC20 by naopak měla být ještě výkonnější než elektrické Folgore GranTurismo.
 
Maserati současně hodlá od roku 2030 opustit spalovací motory.

  • Maserati se do roku 2030 stane elektromobilní
  • Maserati se do roku 2030 stane elektromobilní