matthias mueller šéfem volkswagenu? | Aktuality | autoweek.cz

Matthias Mueller šéfem Volkswagenu?

Matthias Mueller šéfem Volkswagenu?

24.09.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Během pátku se sejde dozorčí rada Volkswagenu, aby jmenovala nového generálního ředitele a předsedu představenstva. Do médií se už během čtvrtka dostalo předpokládané složení vedení Volkswagenu. Není ale jisté, zda tento výsledek zákulisních dohod bude řešením současné krize.
Volkswagen je v důsledku prokázaného podvodného jednání ve spojení s měřením emisí NOx v USA pod obrovským tlakem. Naléhavě potřebuje nové vedení, schopné reagovat na mnoho mylných informací v médiích a jednat s politiky jak v Německu, tak v rámci EU. A samozřejmě musí nové vedení podat vysvětlení ve Spojených státech.
 
Po jarním boji o moc a následné rezignaci Ferdinanda Piëcha je koncern bez silné osobnosti, schopné v kritické situaci převzít vůdčí roli. Provizorním předsedou dozorčí rady totiž je bývalý odborový předák Berthold Huber. 
 
Předseda představenstva Martin Winterkorn (68) se tvářil, že je vše pro vedení koncernu překvapením. Po prvních doporučeních, že by měl rezignovat, se za něj postavily jak odbory, tak i zbytek představenstva. Jenže další hodiny učinily Winterkornovu pozici neudržitelnou. Těžko si představit, že by o rozhodnutí instalovat do 11 milionů motorů software, které umožňuje manipulovat s výsledky měření a riskovat tak v USA (nikoliv v Evropě) závažné porušení zákonů, vedení Volkswagenu nevědělo.
 
Dvacetičlenná dozorčí rada v pátek rozhodne o tom, kdo v nejkritičtějších chvílích historie Volkswagenu převezme odpovědnost za další jednání. Je jen logické, že to musí být někdo, kdo v žádném případě nemůže být spojován se současnou aférou a nemohl být zapojen do schvalování ilegálního chování v USA.
 
Ideální by proto byl člověk přicházející z venku, někdo, kdo s Volkswagenem nikdy neměl nic společného. Takovou osobnost navrhoval už na jaře Ferdinand Piech. Pro tuto roli by zřejmě byl vhodnou osobností Wolfgang Reitzle, bývalý vedoucí manažer BMW a Fordu a posléze veleúspěšný generální ředitel Linde Group. Reitzle (66) před rokem odešel do důchodu, takže jeho příchod by nebyl problémem.
 
Zvyklosti v dozorčí radě Volkswagenu ovšem takové rozhodnutí prakticky vylučují. Proto by mohl být vhodným kandidátem současný šéf značky Volkswagen Herbert Diess (57). Ten teprve v červenci přišel od BMW. Proto byl mnohými pokládán za favorita.
 
Vše ale nasvědčuje tomu, že se šéfem VW Group stane současný generální ředitel automobilky Porsche a dlouholetý zaměstnanec Volkswagenu Matthias Mueller (62). Mueller (na fotografii mezi Spolkovou kancléřkou Merkelovou a Winterkornem při zahájení IAA) stojí v čele Porsche od října 2010 a od té doby příjmy značky vzrostly o dvě třetiny. Mueller má podporu rodinného klanu Porsche-Piech, který má v dozorčí radě rozhodující vliv. Za Muellera se staví i odbory, které mají dostatek síly jakoukoliv volbu zablokovat. Odbory jsou vždy ochotny podpořit jen toho, kdo bude vyjadřovat podporu jejich zájmům.