mclaren nejedná s apple | Aktuality | autoweek.cz

McLaren nejedná s Apple

McLaren nejedná s Apple

22.09.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Vedení automobilky McLaren popřelo zprávy médií, že vyjednává se společností Apple Inc. o prodeji. Výrobce superautomobilů a majitel týmu formule 1, používajícího motory Honda, je nicméně v kontaktu s mnoha potenciálními partnery a Apple pracuje na vývoji autonomního vozidla iCar.
Ve Financial Times se bez uvedení zdroje objevila informace, že Apple Inc. učinila nabídku výrobci superautomobilů McLaren na strategickou investici ve výši 1,5 miliardy liber. Zprávu posléze převzala další média, byť nebyla potvrzena ani ze strany Applu ani McLarenu.
 
Vzhledem k nutnosti chránit své akcionáře proto McLaren vydal zprávu, v níž tato jednání popírá: „Můžeme potvrdit, že McLaren Technology Group nevede žádná jednání se společností Apple pokud jde o případné investice. Jak můžete předpokládat, charakter naší značky znamená, že pravidelně vedeme důvěrné rozhovory s mnoha potenciálními partnery, ale tato jednání udržujeme v tajnosti.“
 
Automobilka McLaren Automotive vyrábí technicky vysoce vyspělé supersporty. Vloni dosáhla obrat 450 milionů liber, ale obchodní činnost je zatím ztrátová. Tým formule 1 McLaren je po Ferrari druhým nejúspěšnějším v historii. V současné době spolupracuje s automobilkou Honda, ale od roku 2012 nevyhrál žádnou velkou cenu. Automobilka i tým patří do skupiny McLaren Technology Group.
 
Apple od roku 2014 intenzivně pracuje na vývoji autonomních vozidel přezdívaných iCar. Tento technologický gigant proto angažoval mnoho špičkových automobilových konstruktérů, aby se zapojili do jeho projektu Titan. Zatím ale není jasné, zda Apple hodlá auta i vyrábět nebo si pro výrobu najde partnera z řad automobilek. Výrobu iCaru klaždopádně nelze očekávat dřív než v roce 2020. Apple rovněž zkoumá možnosti výroby a budování dobíjecích stanic pro elektromobily.
 
Letos v létě se objevily informace, že Apple se svým dosud nepříliš úspěšným televizním projektem AppleTV má zájem o vstup do formule 1 jako investor. Novým hlavním akcionářem formule 1 se ovšem před dvěma týdny podle očekávání nestal Apple, ale mediální gigant Liberty Media.
 
A ještě jedna zajímavost na konec: vicepresident Applu Eddy Cue je členem představenstva Ferrari SpA…