zajímavá suv ze sao paula | Aktuality | autoweek.cz

Zajímavá SUV ze Sao Paula

Zajímavá SUV ze Sao Paula

28.10.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Autosalon v Sao Paulu byl dosud vnímán jako cosi exotického, na hony vzdáleného dění v Evropě. Letos tomu bylo jinak. Tato výstava přinesla mnohem více zajímavého, než bezpočet autosalonů v Asii a Rusku.

 

Význam brazilského trhu roste a současně se stále více projevuje vliv globalizace. Proto se v Sao Paulu představila řada zajímavých, dosud jinde neviděných aut, z nichž některé se v nějaké podobě nepochybně brzy objeví i v Evropě. Před pár lety přišel Ford v Brazílii se zajímavým nápadem malého SUV EcoSport, vytvořeného na bázi malého modelu Fusion. Druhá generace, vytvořená z Fiesty už vyrazila do světa jako globální model a vyvolala lavinu podobně koncipovaných aut.

Volkswagen Taigun

Toto malé SUV se stalo největší hvězdou autosalonu a přitáhlo k Sao Paulu pozornost celého světa. Oficiálně jde o koncept, ale už nyní je jisté, že se patrně v roce 2015 začne vyrábět jako nový globální model.

Taigun je dlouhý 3859 mm a byl vytvořen na platformě NSF (New Small Family), tedy vozů Volkswagen up!, Škoda Citigo a Seat Mii. Tato platforma ovšem neumožňuje použití pohonu všech kol. Vůz poháněný litrovým tříválcem přeplňovaným turbodmychadlem má výkon 79 kW (108 k) při hmotnosti 985 kg.

Při pohledu pod atraktivní karoserii je patrné, že se jednoznačně jedná o rychlou reakci na obrovský prodejní úspěch Dacie Duster, byť v mnohem elegantnějším balení. Jde o jednoduché auto se střídmým interiérem, které má obrovský potenciál stát se celosvětovým prodejním hitem. Toto čtyřmístné auto, úspěšně se snažící  připomínat příbuznost s většími modely Tiguan (o 566 mm delší než Taigun) a Touareg, totiž má šanci zalovit i mezi příznivci aut jako jsou Mini Countryman nebo Nissan Juke. Z uvedeného rozsahu potenciálních konkurentů je patrné, že se nejspíš toto auto objeví i se značkami Audi, Seat a Škoda.

Hyundai HB20X

Společnost Hyundai Motor Brasil (HMB) představila malý hatchback HB20 a malý crossover HB20X. Zkratka HB znamená Hyundai Brasil a tyto vozy mají být součástí exkluzivní rodiny vozů Hyundai určených jen pro Brazílii. Všechny modely HB se budou vyrábět v novém závodě v Piracicabě ve státě Sao Paulo.

Crossover HB20X vychází z hatchbacku HB20 a bude poháněn motorem Gamma 1,6 16V CVVT FLEX o výkonu 94 kW (128 k). Oba vozy přijdou doprodeje počátkem roku 2013 a ukazují, že Hyundai chce i v Brazílii uspět s tím, s čím se prosazuje v Severní Americe a Evropě - atraktivními auty za příznivou cenu.

Toto auto se v Evropě určitě neobjeví, nicméně ukazuje, co lze od Hyundaie v brzké době čekat i zde, možná i ve výrobním programu nošovické továrny. Ostatně HB20X nese všechny charakteristické znaky současného stylu značky, tzv. Fluidic Sculpture.

Nissan Extrem

Koncept malého třídveřového SUV či crossoveru byl vytvořen na bázi Nissanu Micra v kalifornském studiu v San Diegu. Z toho je jasné, že se opět jedná o globální vůz, který by mohl rozšířit nabídků originálních crossoverů značky o velikost menší než je Juke. Extrem je dlouhý 3850 mm. Poháněn je přeplňovaným motorem 1,6 l, ale mohl by mít i tříválcový zážehový motor. Pozoruhodné ale je, že šéfdesignér Nissanu Shiro Nakamura toto auto označuje současně za předobraz nástupce legendárního sportovního kupé Datsun 240Z.

Renault DCross

V Brazílii se vozy Dacia prodávají pod značkou Renault, takže je jasné, že kořeny tohoto konceptu musíme hledat u modelu Duster. V tomto případě ale jde především o ukázku možností individuální personifikace tohoto populárního SUV. Vůz má zcela novou masku i světlomety vpředu a zadní světlomety ozdobené věncem LED. K tomu se přidávají atraktivní litá kola, řada doplňků, zlepšená ochrana podlahy vozu a dvoubarevný nátěr. Koncept je dílem stylistů z brazilského studia Renaultu v Sao Paulu.

 

 • Zajímavá SUV ze Sao Paula
 • Zajímavá SUV ze Sao Paula
 • Zajímavá SUV ze Sao Paula
 • Zajímavá SUV ze Sao Paula
 • Zajímavá SUV ze Sao Paula
 • Zajímavá SUV ze Sao Paula
 • Zajímavá SUV ze Sao Paula
 • Zajímavá SUV ze Sao Paula
 • Zajímavá SUV ze Sao Paula
 • Zajímavá SUV ze Sao Paula
 • Zajímavá SUV ze Sao Paula