měly dálniční známky krýt velkého bratra? | Aktuality | autoweek.cz

Měly dálniční známky krýt Velkého bratra?

Měly dálniční známky krýt Velkého bratra?

28.01.2020 | | Aktuality

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na svém facebooku upozorňuje na závažné zjištění, vyplývající z nedělního hackathonu zaměřeného na e-shop pro prodej elektronických dálničních známek. Předražení původního projektu mohlo být důsledkem snahy o systematické sledování pohybu aut.
Varování! Informace z víkendového hackathonu nasvědčují, že IT systém pro dálniční známky mohl být předražený i kvůli tomu, že by dlouhodobě ukládal data o průjezdech jednotlivých aut. S Piráty to považujeme za nepřípustné šmírování lidí. Řešením by bylo například synchronizování dat na jednotlivých branách, kde by se po zaplacení pouhým porovnáním data zahazovala. Ostatně tuto variantu jsme i diskutovali s architekty informačních systémů na víkendovém hackathonu.
 
Jsme přesvědčeni, že plošný sběr dat musí mít jasnou oporu v zákoně a v žádném případě nesmí být tajnou součástí systému. U jiných dat podobného typu je vždy alespoň známo, jak se uchovávají, jak dlouho, kdo k nim má přístup a za jakých podmínek. Proti zadržování dat (tzv. data retention), o jehož nepřípustnosti hovoří i Evropská unie, jsme svedli řadu bojů včetně řízení u Ústavního soudu.
 
Budeme se ptát zodpovědných vládních činitelů a řešit vše na poli parlamentu a jeho komisí pro kontrolu tajných služeb.