mercedes-benz a aston martin rozšíří spolupráci | Aktuality | autoweek.cz

Mercedes-Benz a Aston Martin rozšíří spolupráci

Mercedes-Benz a Aston Martin rozšíří spolupráci

20.11.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Automobilky Mercedes-Benz AG a Aston Martin Lagonda rozšíří stávající technologické partnerství a posílí vlastnické vztahy.
Společnosti Mercedes-Benz AG a Aston Martin Lagonda Global Holdings oznámily novou dohodu o technologické spolupráci a posílení partnerství. Podle nové smlouvy společnost Mercedes-Benz poskytne svou vyspělou techniku, včetně hybridních a elektrických pohonných jednotek nové generace a dalších komponent. Přístup k této technice bude umožněn výměnou za nové akcie v celkové hodnotě 286 milionů liber, které společnost Aston Martin vydá v několika fázích v průběhu příštích tří let.
 
Mercedes-Benz v současnosti drží podíl 2,6 % automobilky Aston Martin. Nové akcie zvýší podíl společnosti Mercedes-Benz až na 20,0 %. Mercedes-Benz nemá v úmyslu zvýšit svůj podíl v Aston Martinu nad tuto hranici.
 
Společnosti Mercedes-Benz a Aston Martin zahájily strategickou spolupráci dodávkami motorů AMG V8 a komponent pro elektrický pohon již v roce 2013. Výměnou za tyto dodávky získala společnost Mercedes-Benz ve společnosti Aston Martin kapitálovou účast ve výši 5 %. Po první veřejné nabídce akcií, kterou společnost Aston Martin nabídla na trhu v roce 2018, a dalších kolech financování nyní Mercedes-Benz vlastní podíl ve výši 2,6 %.
 
V průběhu roku 2020 byla zahájena jednání o rozšíření stávající spolupráce. Společnost Mercedes-Benz AG souhlasila s poskytnutím technologického zázemí v dohodnutém rozsahu výměnou za další akcie společnosti Aston Martin. Smlouva nebude zahrnovat žádnou peněžní protihodnotu. Dohodnutý nejvyšší podíl 20,0 % akcií společnosti Aston Martin představuje nepeněžní plnění v hodnotě 286 milionů liber. Plánované prodloužení a rozšíření spolupráce s automobilkou Aston Martin zajistí společnosti Mercedes-Benz AG odbyt dalších komponent a systémů i potenciální růst hodnoty navýšeného podílu v Aston Martinu.