mercedes-benz třídy x končí | Aktuality | autoweek.cz

Mercedes-Benz Třídy X končí

Mercedes-Benz Třídy X končí

03.02.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Představením Třídy X vstoupil Mercedes-Benz v roce 2017 do nového segmentu mid-size pick-upů a vzbudil velký ohlas. Nyní bylo rozhodnuto výrobu tohoto vozu ukončit.
V globálním produktovém portfoliu hrála Třída X specifickou roli. Úspěch v Austrálii a Jihoafrické republice, nicméně prodej především v Latinské Americe byl velkým zklamáním. V prvním čtvrtletí roku 2019 bylo rozhodnuto, že oproti původním plánům se Třída X nebude vyrábět v Argentině. Důvodem byl fakt, že cenová očekávání jihoamerických zákazníků nezaručovala ekonomickou životaschopnost projektu. Nyní bylo rozhodnuto, že s koncem května 2020 bude výroba tohoto relativně mladého modelu ukončena.
 
Třídou X se vedení Mercedesu-Benz rozhodlo zaplnit mezeru v nabídce o pick-up. Segment středních pick-upů se vyvíjí velmi slibně - odhaduje se celosvětový prodej 3,2 milionu vozů během následujících deseti let.  Na základě tehdejší dohody o spolupráci s aliancí Renault Nissan bylo rozhodnuto jako základ použít Nissan Navara a Třída X se také společně s tímto vozem vyrábí ve Španělsku nedaleko Barcelony. Jenže ohlas na tento model neodpovídal očekávání. V konkurenci Volkswagenu Amarok, Fordu Ranger a Toyoty Hilux se neprosadil. Pro severoamerický trh je příliš malý a pro trhy jinde po světě byl moc drahý. Vloni se po celém světě prodalo jen 15 300 vozů (v roce 2018 to bylo 16 700 vozů), zatímco Nissanu Navara jen za první pololetí to bylo přes 60 000 kusů. Pro zájemce o exkluzivnější verzi než je Navara je navíc k dispozici Renault Alaskan.
 
U českých dealerů bude možné v omezené kapacitě objednávat variantu X350d po dobu nadcházejících jednoho až dvou týdnů. K dispozici u dealerů jsou také poslední skladové vozy jak se čtyřválci, tak se šestiválci. Současným i novým zákazníkům Mercedes-Benz nadále garantuje splnění veškerých závazků týkající se záruky, servisu, náhradních dílů apod. V České republice bylo doposud prodáno 181 vozidel, z nichž 84 bylo ve variantě 350d. Celosvětově se prodalo 30 000 vozů.