čez přidal rychlodobíjecí stanice | Trendy | autoweek.cz

ČEZ přidal rychlodobíjecí stanice

ČEZ přidal rychlodobíjecí stanice

18.12.2017 | Rybecký Vladimír | Trendy

ČEZ zahušťuje síť veřejných rychlodobíjecích stanic pro elektromobily, cestu napříč zemí usnadní dobíječky v Olomouci.
Elektromobilita Skupiny ČEZ, provozovatel nejrozsáhlejší tuzemské sítě veřejných dobíjecích stanic, zprovoznila dvojici rychlodobíjecích stanic ABB v rámci lokality na dálnici D35 v Nemilanech u olomouckého dálničního okruhu. Infrastruktura vzniká i díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF). Jeho prostřednictvím Evropská komise podporuje propojování Evropy budováním dobíjecích stanic podél hlavní silniční sítě TEN-T.
 
V rámci projektu ČEZ - EV Fast Charging Backbone Network Central Europe - vznikne do konce roku 2018 více než 40 rychlodobíjecích stanic umožňujících většině elektromobilů dobít 80 % kapacity baterií za cca 20-30 minut. Dosud bylo v tomto projektu instalováno více než 10 stanic.
 
Nad rámec těchto lokalit ČEZ průběžně staví i stanice z vlastních prostředků – letos takto vzniklo nebo v brzké době odstartuje provoz zhruba 10 stanic (rychlodobíjecích i normálních).
 
Projekt Elektromobilita ČEZ v současnosti provozuje nejrozsáhlejší síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v České republice – vedle 40 rychlodobíjecích stanic je řidičům k dispozici i více než 50 tzv. stanic normálního dobíjení. Při využívání celé sítě dobíjecích stanic se uživatel před dobíjením identifikuje jedinečnou RFID kartou.
 
Skupina ČEZ souběžně v oblasti elektromobility nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro firmy, municipality a kraje. Jde například o návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility pro jednotlivá města a regiony.