mike manley novým šéfem fiat chrysler | Aktuality | autoweek.cz

Mike Manley novým šéfem Fiat Chrysler

Mike Manley novým šéfem Fiat Chrysler

21.07.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Vedení koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) jmenoval novým generálním ředitelem dosavadního šéfa značek Jeep a Ram Angličana Mikeho Manleye namísto vážně nemocného Sergia Marchionneho.
Během mimořádného jednání představenstva FCA v Turíně pod vedením předsedy FCA a představitele největšího akcionáře Ferrari, FCA a výrobce stavebních strojů CNH Industrial Johna Elkanna bylo rozhodnuto o náhradě stávajícího generálního ředitele Sergia Marchionneho. Na jeho místo byl jmenován Mike Manley.
 
Mike Manley (54) se narodil v Edenbridge v Anglii. Od roku 2009 stojí v čele značky Jeep. Od roku 2011 je členem rady vedoucích představitelů v rámci FCA. V roce 2015 byl pod jeho kontrolu převeden i výrobce pick-upů Ram.
 
Podle oficiální zprávy FCA se Sergio Marchionne (66) podrobil operaci ramene a nyní bude potřebovat určitý čas k rekonvalescenci. Marchionne před časem oficiálně oznámil svůj odchod ze všech vedoucích funkcí v FCA v květnu 2019. Jenže od 26. června se Marchionne neobjevil na veřejnosti. Operace ramene byla dlouho dopředu ohlášená jako rutinní záležitost. Kanaďan žijící ve Švýcarsku Marchionne stál v čele Fiatu od roku 2004. Zachránil italskou automobilku před bankrotem. V roce 2009 Fiat spojil s koncernem Chrysler (zahrnujícím mj. i značku Jeep), který vyvedl z bankrotu.
 
Marchionne před časem rovněž uvedl, že v čele Ferrari ve funkci prezidenta a generálního ředitele zůstane do roku 2021. Na místě presidenta jej nahradí John Elkann a ve funkci generálního ředitele Louis Carey Camilleri (63), bývalý generální ředitel Philip Morris, od roku 2015 člen představenstva Ferrari. Multimilionář Camilleri se narodil v Egyptě maltským rodičům, má občanství USA ale žije ve Švýcarsku.

John Elkann ve svém osobním prohlášení ocenil práci Sergia Marchionneho s tím, že mu bylo velkou ctí s ním 14 let spolupracovat. Současně požádal média a veřejnost, aby měli respekt k Marchionneho rodině v této pro ni tak obtížné chvíli.