mikroturbíny mohou ideálně doplnit elektromobilitu | Aktuality | autoweek.cz

Mikroturbíny mohou ideálně doplnit elektromobilitu

Mikroturbíny mohou ideálně doplnit elektromobilitu

26.02.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Čínská společnost Techrules sází na obrovský potenciál inovativní technologie mikroturbín. Lze je využít pro prodloužení dojezdu elektromobilů i jako zdroj energie pro nabíjecí stanice. Prodej mikroturbíny o výkonu 45 kW začne v červnu a velkosériovou výrobu do konce roku 2020.
Čínská společnost Techrules, zaměřující se na výzkum a vývoj v automobilovém průmyslu, zaujala svým revolučním systémem dobíjení akumulátoru elektricky poháněného vozidla turbínou TREV (Turbine-Recharging Electric Vehicle). Na autosalonech v Ženevě v letech 2017 a 2018 předvedla svoji patentově chráněnou hybridní technologii pohonné soustavy, která zahrnuje generátor poháněný mikroturbínou o výkonu 80 kW, instalovanou v supersportu Ren RS.
 
Do výroby turbíny na 45 a 15 kW
Přestože společnost Techrules má i nadále v plánu stát se výrobcem automobilů, hlavní důraz je nyní kladen na vývoj, výrobu a prodej inovativních a ekologicky šetrných mikroturbín zákazníkům po celém světě. Nová strategie společnosti Techrules sází především na aplikace pro vytápění, chlazení a výrobu energie. Nyní oznámila, že v červnu 2020 začne vyrábět a prodávat malou sérii mikroturbín o výkonu 45 kW, přičemž se očekává zahájení hromadné výroby do konce letošního roku. Turbína s výkonem 45 kW je poháněna spalováním obnovitelných paliv a může být použita jako samostatný zdroj energie pro výrobu elektřiny.
 
V roce 2021 bude následovat ještě menší turbína o výkonu 15 kW, která byla vyvinuta speciálně pro použití jako prodlužovač dojezdu u osobních automobilů, zatímco výkonnější verze 45 kW bude vhodnější pro použití v užitkových a nákladních vozidlech.
 
Systém TREV přináší bezkonkurenční úroveň účinnosti a výkonu a přitom je jeho dopad na životní prostředí velmi malý, zvláště pokud se k pohonu používají obnovitelná paliva, jako jsou bioplyn, methanol nebo ethanol. Turbína má vysokou míru tolerance na kvalitu paliva a nevyžaduje téměř žádnou údržbu.
 
Prodloužení dojezdu i zdroj energie pro nabíjecí stanice
Vynálezce mikroturbíny a technický ředitel společnosti Techrules Matthew Jin uvedl: „Naše technologie pomáhá v boji proti globálnímu oteplování, protože podstatně snižuje produkci CO2 stimulací pěstování rostlin pro výrobu biopaliv. O naši technologii použitou jako zařízení pro prodloužení dojezdu nebo zdroje energie pro nabíjecí stanice elektromobilů vyvolalo obrovský zájem společností a institucí po celém světě. Pro systém prodloužení dojezdu v osobních a užitkových automobilech jsou vhodnější menší turbíny o výkonu 15 kW a 45 kW, na rozdíl od verze 80 kW, kterou jsme použili v supersportu Ren. Bude to ale vyžadovat společný vývoj s výrobci automobilů. Proto jsme se rozhodli zaměřit své úsilí nejprve na turbínu 45 kW, která je téměř připravena k výrobě zde v Číně a k prodeji na trzích po celém světě.“
 
Turbína o výkonu 45 kW může být použita jako generátor pro zajištění vytápění, chlazení a elektřiny ve vzdálených oblastech nebo jako podpora a zálohování pro elektrárny. Turbína má mnohem vyšší účinnost než dieselgenerátory, které jsou v současné době široce využívají. Turbína o výkonu 45 kW spaluje s vysokou účinností paliva jako jsou etanol, metanol nebo bioplyn za účelem výroby elektřiny a využívá zařízení pro rekuperaci tepla odcházejícího z turbíny. To přeměňuje na tepelnou energii ve formě páry nebo horké vody. Díky tomu je k produkci daného energetické energie zapotřebí méně paliva. Použití mikroturbíny navíc omezuje přenosové a distribuční ztráty, k nimž dochází když elektřina putuje přes elektrické vedení.
 
Šance pro automobilky
Matthew Jin říká: „Velkosériová výroba mikroturbín je možná pouze díky našemu inovativnímu hybridnímu systému vzduchového ložiska. Skutečnost, že turbína může pracovat na obnovitelná paliva, znamená, že můžeme pomoci usnadnit hladký přechod z věku fosilních paliv do věku elektřiny kdekoli na světě. Pro nás je to smysluplný způsob jak pomoci v boji proti globálnímu oteplování a snižování hladiny CO2 v naší atmosféře.“
 
Matthew Jin ještě dodal: „V současné době diskutujeme s řadou potenciálních zákazníků v Číně i mimo ni. Prodej turbíny o výkonu 45 kW jako generátoru energie nám umožní rychle zvýšit objem výroby, který by měl časem dosáhnout asi 100 000 kusů.“
 
Společnost Techrules sídlí v Pekingu v Číně. Je dceřinou společností výzkumné a vývojové společnosti Txr-S, jejíž dceřiné společnosti působí v oblasti vývoje nových materiálů, výroby bioplynu a distribuce energie.
 
  • Mikroturbíny mohou ideálně doplnit elektromobilitu
  • Mikroturbíny mohou ideálně doplnit elektromobilitu
  • Mikroturbíny mohou ideálně doplnit elektromobilitu
  • Mikroturbíny mohou ideálně doplnit elektromobilitu
  • Mikroturbíny mohou ideálně doplnit elektromobilitu