kdo opravdu vydělává? | Aktuality | autoweek.cz

Kdo opravdu vydělává?

Kdo opravdu vydělává?

26.02.2011 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nejlépe placeným manažerem v rámci koncernu Fiat není jeho šéf Sergio Marchionne, ale president Ferrari Luca Montezemolo. I ten ale bere méně, než jeho nejlépe placený zaměstnanec - jistý Fernando Alonso.

Podle Automotive News Europe činil plat výkonného šéfa skupiny Fiat Sergia Marchionneoho v roce 2010 3,050 milionu eur. K tomu dostal navíc dalších 423 300 eur za vedení pobočky Fiat Switzerland. Celkem si tedy přišel na 3,5 milionu eur. Informace neuvádí, kolik dostal za svou paralelní funkci presidenta Chrysleru, který ze 25 % patří Fiatu.

Marchionne ale není nejlépe placeným šéfem v rámci skupiny Fiat. Luca Cordero di Montezemolo, který až do dubna 2010 (od roku 2004) zastával funkci předsedy představenstva Fiat Group a současně je presidentem automobilky Ferrari, která je v majetku Fiat Group, si totiž vloni vydělal více než dvojnásobek - 8,7 milionu eur. Z toho 7,549 milionu dostal za vedení Ferrari a 1,033 milionu za svou funkci u Fiatu.

Nový předseda představenstva Fiatu John Elkan, který ve vedení firmy zastupuje zájmy rodiny Agnelliů, tedy zakladatelů a většinových akcionářů koncernu, dostal za svou práci 589 000 eur. Příjem ostatních členů představenstva se pohyboval v rozmezí 65 000 až 95 000 eur za rok.

Jenže ani Montezemolo není nejlépe placeným mužem v rámci koncernu Fiat, dokonce ani u Ferrari. Jeho zaměstnanec Fernando Alonso totiž měl podle španělského listu El Mundo roční plat ve výši 30 milionů eur. Na tuto částku pro vloni druhého muže mistrovství světa formule 1 se ovšem vedle Ferrari přispěli i sponzoři Scuderie Ferrari, tedy především Philip Morris a banka Santander. Dokonce i druhý jezdec Scuderie Ferrari Felipe Massa si se 14 miliony eur přišel na mnohem více, než vrcholní manažeři italské společnosti.