miliarda pro autobusové dopravce | Aktuality | autoweek.cz

Miliarda pro autobusové dopravce

Miliarda pro autobusové dopravce

15.10.2020 | | Doprava

Tisková zpráva Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia o podpoře zájezdových autobusových dopravců.
Vláda schválila podporu iniciovanou Sdružením ČESMAD Bohemia společně s iniciativou Za autobusy, na jejímž základě  obdrží zájezdoví dopravci z programu Covid-Bus miliardu korun. Výše podpory se bude odvozovat od emisní třídy autobusu (vyšší emisní třída = nižší dopad na životní prostředí = vyšší pořizovací cena autobusu). Dále se bude zohledňovat samotná kapacita autobusu daná počtem sedaček, proto populární název „sedačkovné“. Vzhledem k faktickému zamrznutí trhu až do konce školního roku bylo rozhodné období kalkulováno od 12. března do 30. června 2020.
 
Ministerstvo dopravy předpokládá, že na uvedenou podporu bude celkově poskytnuta 1 miliarda korun v roce 2020. Zdrojově se předpokládá převedení 0,5 miliardy Kč z prostředků Ministerstva dopravy a 0,5 miliardy Kč z nevyčerpaných prostředků programu Covid nájemné administrovaného Ministerstvem průmyslu a obchodu. Podpora bude vyhlášena, vyhodnocena a proplacena v období 3. čtvrtletí roku 2020. Všechny potřebné informace pro podání žádosti budou zveřejněny na webu Ministerstva dopravy příští týden a ČESMAD Bohemia o nich bude informovat i média.
 
Generální tajemník Sdružení Vojtěch Hromíř tento krok samozřejmě vítá: „Jsme rádi, že jednání s ministerstvem dopravy dospělo do úspěšného konce a tato podpora snad pomůže řadě dopravců v nepravidelné přepravě osob přežít. Ministerstvu patří náš dík za konstruktivní a vstřícný přístup. Je to jen částečná kompenzace jejich fixních nákladů, největší zátěž zůstává na firmách. Provozovatelé zájezdových autobusů se bohužel v současných dnech ocitají ve stejně zoufalé situaci jako na jaře, proto budeme i nadále jednat o dalších možných podporách odvětví. Nechceme ani zapomenout na linkovou dopravu.“

Martin Felix
Sdružení automobilových dopravců, ČESMAD Bohemia