mimořádná investice pro slovensko | Aktuality | autoweek.cz

Mimořádná investice pro Slovensko

Mimořádná investice pro Slovensko

11.12.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V prostorách Úřadu vlády SR v Bratislavě představitelé vlády Slovenské republiky podepsali investiční smlouvu se společností Jaguar Land Rover.
V Zrcadlovém sále Úřadu vlády SR podepsali představitelé vlády Slovenské republiky investiční smlouvu s automobilkou Jaguar Land Rover, která postaví svůj závod v Nitře. Jde o největší investici automobilky mimo Britských ostrovů a o největší investici v rámci automobilového průmyslu v Evropě za posledních sedm let. Její hodnota je 1,1 miliardy eur.
 
Proč Slovensko
Jaguar Land Rover při rozhodování o místě pro výstavbu nového závodu zvažoval několik zemí. V závěrečné fázi rozhodování Slovensko v boji o tuto významnou investici porazilo Polsko a Mexiko. „Vláda Slovenské republiky nám připravila velmi dobré investiční prostředí,“ uvedl na vysvětlenou generální ředitel automobilky JLR Ralf Speth.
 
Předseda vlády SR Robert Fico příchod automobilky označil za obrovský úspěch pro Slovensko. Ve prospěch Slovenska podle jeho slov rozhodlo několik klíčových faktorů: „Toto je v první řadě úspěch lidí na Slovensku. Jsme ve vládě přesvědčeni, že máme kvalifikovanou a kvalitní pracovní sílu. Naši lidé odvádějí kvalitní práci a ta je tou nejlepší vizitkou pro Slovensko. Tento úspěch patří vám, občané České republiky, "zdůraznil Fico.
 
Dalšími rozhodujícími faktory podle Fica jsou podle něj kvalitní a stabilní podnikatelské prostředí, ale i aktivní kroky slovenské vlády, která ukazuje schopnost pružně reagovat na požadavky velkých investorů. Před samotným podpisem smlouvy slovenská vláda na svém mimořádném jednání rozhodla, že automobilce Jaguar Land Rover poskytne investiční podporu ve formě dotace na obstaraný dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek v maximální nominální výši 130 milionů eur. „I když se toto číslo možná zdá být vysoké, je třeba si uvědomit, že jde jen o 9 % z celkové hodnoty investice," upřesnil předseda vlády. Nárok na tuto podporu získá investor až po ratifikaci smlouvy Evropskou komisí.
 
„Jaguar Land Rover s radostí vítá Slovensko do své rodiny. Nová továrna doplní naše stávající výrobní zařízení ve Velké Británii, Číně, Indii a Brazílii a znamená další krok ve strategii společnosti stát se skutečně globální. Slovensko má zavedený prvotřídní automobilový průmysl, který představuje 43 % z celkové průmyslové produkce země. Disponuje více než 300 dodavateli v těsné blízkosti a vynikající logistickou infrastrukturou. To vše potvrdilo naše rozhodnutí, že tato země pro nás bude ideálním místem. Srdce naší společnosti vždy bude ve Velké Británii, kde jsou základy naší konstrukce, technologie i výroby. Jsou to naše kreativita a inovace, které Jaguar Land Rover řadí mezi vedoucí automobilové značky nabízející svým zákazníkům výjimečné produkty,“ uvedl Ralph Speth.
 
Moderní závod v Nitře
Nový výrobní závod JLR v Nitře bude jedním z nejmodernějších na světě, protože se zde budou vyrábět nosné struktury vozidel z hliníkových slitin. Zahájení výroby se plánuje na konec roku 2018 a zpočátku se počítá s výrobní kapacitou 150 000 aut ročně. Závod zpočátku zaměstná 2800 lidí, v dalších fázích však vytvoří celkově až 4000 nových pracovních míst. Výrobní kapacita nového závodu by poté měla v cílové podobě dosáhnout přibližně 300 000 aut ročně. Podle informace JLR otevření nového výrobního závodu společnosti umožní nabídnout zákazníkům zcela nové modely.
 
V souvislosti s výstavbou nového závodu na Slovensku JLR oznámil i zdvojnásobení investice do britského závodu na výrobu motorů. Tato investice, rovněž ve výši 1 miliardy liber (1,1 miliardy eur) bude největší investicí do výrobního závodu ve Velké Británii za několik desetiletí. JLR zahájil globalizaci své výroby ve společném podniku v Číně a zahájením montáže vozů v Brazílii koncem roku 2014.
 
JLR - společnost na vzestupu
Jaguar Land Rover, který je od roku 2008 v majetku indické společnosti Tata Motors, v posledních pěti letech investoval více než 11 miliard liber do nových produktů a ve Velké Británii zvýšil počet svých zaměstnanců o 20 000 na současných 37 000 lidí.
 
Jaguar Land Rover má výrobní závody ve Velké Británii v Castle Bromwich (3500 zaměstnanců, výroba vozů Jaguar XF, XJ a F-Type), Halewoodu (4500 zaměstnanců, výroba vozů Range Rover Evoque a Land Rover Discovery Sport) a Solihullu (9000 zaměstnanců, výroba vozů Range Rover, Range Rover Sport, Land Roverů Discovery a Defender a Jaguar XE). Investuje také do rozšiřování vývojového a konstrukčního centra ve Whitley (Coventry), stejně jako do Národního centra automobilových inovací na universitě ve Warwicku. V roce 2014 Jaguar Land Rover prodal po celém světě 462 678 aut, z toho 81 570 značky Jaguar a 381 108 aut Land Rover.
  • Mimořádná investice pro Slovensko
  • Mimořádná investice pro Slovensko
  • Mimořádná investice pro Slovensko
  • Mimořádná investice pro Slovensko