mini countryman vyrostl | Aktuality | autoweek.cz

Mini Countryman vyrostl

Mini Countryman vyrostl

18.01.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Mini Countryman je větší, aby se mohl postavit novým konkurentům v segmentu prémiových i ve velkém vyráběných kompaktních crossoverů.
Od uvedení na trh v roce 2010 Mini po celém světě prodalo 550 000 vozů současného modelu Countryman, což bylo mnohem více, než kolik automobilka původně plánovala. Při návrhu nového modelu se automobilka Mini obrátila na své zákazníky, aby uvedli změny, které by u nové generace uvítali. A ti jednohlasně říkali: „Dejte nám více místa, zejména vzadu a v zavazadlovém prostoru.“
 
Nový Mini Countryman využívá platformu UKL s pohonem předních kol, kterou sdílí s BMW. S délkou 4300 mm je o 203 mm delší a o 30 mm širší než předchozí model, přičemž rozvor náprav vzrostl na 2775 mm, takže se přesunul ze segmentu malých crossoverů mezi kompaktní auta.
 
Pro svou velikost se Countryman používal jako druhý nebo třetí vůz v rodině, ale nový větší model by mohl sloužit i jako jediný vůz v domácnosti, což by mělo rozšířit okruh zájemců o tento vůz. Nové zájemce by měl přinést i posun designu více směrem k podobě SUV. Další změnou je výrazné rozšíření prvků základní výbavy, což se ale samozřejmě také odrazí v ceně (základní cena pro český trh byla stanovena na 664 300 Kč).
 
V podobě kompaktního crossoveru bude konkurovat prémiovým BMW X1 a Mercedesu-Benz GLA. Předpokládá se, že Countryman se také stane alternativou i k Audi Q2 a Q3 ale také Volkswagenu Tiguan nebo vozům Subaru.
 
Pro Countryman bude k dispozici i pohon všech kol s větší nabídkou motorizací, takže by o něj mělo mít zájem 30-40 % kupujících, namísto dosavadních 25 %.
 
V únoru bude zahájen prodej základní verze a v červnu se přidá i Plug-in hybridní Countryman kombinující zážehový tříválec 1,5 l s elektromotorem a akumulátory s kapacitou 7,6 kWh. Plug-in hybridní Countryman současně zaujme postavení nejvýkonnější verze díky své akceleraci a okamžitě dostupnému točivému momentu, což umožňuje elektrický pohon. Právě tyto přednosti hodlá Mini u této varianty zdůrazňovat, protože průzkumy ukazují, že o přednosti hybridního pohonu z hlediska ochrany ovzduší není mezi zákazníky zájem.
 
V roce 2019 Mini uvede svůj první výhradně elektricky poháněný model a je velmi pravděpodobné, že jím bude právě Countryman.
 
  • Mini Countryman vyrostl
  • Mini Countryman vyrostl
  • Mini Countryman vyrostl
  • Mini Countryman vyrostl
  • Mini Countryman vyrostl