ministr průmyslu a obchodu o alternativních pohonech | Aktuality | autoweek.cz

Ministr průmyslu a obchodu o alternativních pohonech

Ministr průmyslu a obchodu o alternativních pohonech

02.06.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Ministr Jan Mládek představil aktivity MPO na podporu alternativních pohonů. Na podporu elektromobility je v rámci OP PIK - programu Nízkouhlíkové technologie v aktivitě Elektromobilita alokováno celkem 80 milionů korun.
Alternativní paliva se stále více stávají součástí dnešního dne nejen na běžných silnicích, ale dokonce i na závodních tratích. Dokladem toho byl i právě skončený 44. ročník Rallye Český Krumlov, který doprovázel 5. ročník New Energies Rallye. Událost to byla výjimečná. Už proto, že na pozvání prezidenta ÚAMK JUDr. Oldřicha Vaníčka se startu ecorallye zúčastnil prezident Mezinárodní automobilové federace FIA Jean Todt. Ten osobně pustil na trať první vůz a slavnostně zahájil 26. května na náměstí Svornosti v Českém Krumlově automobilový podnik pravidelnosti vozidel s alternativními palivy.
 
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek společně s náměstkem Eduardem Muřickým navštívili na českobudějovickém výstavišti pátý ročník New Energies Rallye Český Krumlov 2016, mezinárodního závodu vozů na alternativní pohon. Letos se na startu závodu FIA Alternative Energies Cupu sešlo 51 vozů poháněných CNG, hybridním pohonem či elektrickou energií.
 
O podpoře alternativním pohonům se u příležitosti 44. ročníku Rallye Český Krumlov a 5. ročníku New Energies Rallye vyjádřil ministr dopravy a ochodu Jan Mládek, který se spolu s prezidentem ÚAMK JUDr. Oldřichem Vaníčkem zúčastnil tiskové konference, která byla součástí českokrumlovské akce.
 
Na podporu elektromobility je v rámci OP PIK — programu Nízkouhlíkové technologie v aktivitě Elektromobilita alokováno celkem 80 milionů korun pro podporu elektromobilů nižší třídy a užitkových. Dotace na jeden elektromobil je poskytována ve výši 70 000 - 217 000 korun. Zatím byl takto podpořen nákup sedmi elektromobilů v celkové výši 1,2 milionu.
 
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek o podpoře alternativním pohonům řekl:
 
„Snažíme se o podporu elektromobilů, a to v rámci Programu podpory nízkouhlíkové technologie. Celkem je alokováno 80 milionů korun pro podporu elektromobilů nižších tříd a užitkových vozů. Tato podpora se vztahuje na podnikatelské subjekty mimo Prahu. Dotace na jeden elektromobil bude poskytována ve výši od 70 000 až po 217 000 korun.
 
Samozřejmě, že v centru našeho zájmu jsou i jiné ekologické alternativy, ať už jde o hybridní vozy nebo auta na CNG. Ta narážejí na reakce hasičů, kteří nemají rádi, že tato auta parkují v některých garážích. Což dostává majitele do nelehké situace. Ti tedy musí velice pečlivě plánovat každou cestu, rozhodovat se, kam s autem vjedou, nebo zda poruší předpisy. V jiných zemích k této otázce nepřistupují tak rigidně, i proto jsou tato ekologická vozidla rozšířena daleko více.
 
Čekají nás i další výzvy. Uvedu příhodu, která se mě osobně dotkla, protože v Praze bydlím v domě, kde je 18 spolumajitelů. Jeden pořídil manželce elektromobil BMW. Jenže si zapomněl zavést vlastní zásuvku pro nabíjení vozu. Banalita? Nikoliv, řešení nejbližší doby: přebudovat velké množství společných garážových stání, která nejsou zařízena na to, aby se tam dobíjely elektromobily.
 
Chtěl bych dodat, že i další ministerstva podporují alternativní pohony vozidel v ČR. Například do gesce ministerstva pro místní rozvoj spadá podpora elektrobusů, CNG busů nebo vodíkových autobusů. Samozřejmě svoji práci odvádí i ministerstvo dopravy, jedná se o podporu infrastruktury, nabíjecích stanic, čerpacích stanic CNG a LPG. Ministerstvo životního prostředí zase podporuje nákup ekologických vozidel pro kraje a obce.
 
Podobné akce, jako eco rallye v Českém Krumlově, jsou pro nás důležité, protože jsou zpětnou vazbou pro zvolenou cestu naší podpory alternativních paliv.“
  • Ministr průmyslu a obchodu o alternativních pohonech
  • Ministr průmyslu a obchodu o alternativních pohonech
  • Ministr průmyslu a obchodu o alternativních pohonech
  • Ministr průmyslu a obchodu o alternativních pohonech