konzervativní britové investují do budoucnosti | Aktuality | autoweek.cz

Konzervativní Britové investují do budoucnosti

Konzervativní Britové investují do budoucnosti

14.07.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Britská vláda a britský automobilový průmysl společně investují miliardu liber do výzkumu nízkoemisních motorů.

Britská vláda a automobilový průmysl budou investovat miliardu liber do výzkumného střediska pro vývoj pohonných jednotek produkujících malé množství CO2. To by mělo pomoci zabezpečit 30 000 pracovních míst u britských dodavatelů pro výrobu motorů pro automobily.

Vláda a skupina 27 firem, včetně majitele automobilky Jaguar Land Rover společnosti Tata Motors nebo výrobce komponent GKN, investují v příštích deseti letech po půl miliardě liber do střediska Advanced Propulsion Centre. Středisko APC bude určeno na výzkum, vývoj a komercializaci nových technických řešení pro pohonné jednotky.

Další společnosti, podporující tuto investici, jsou např. BMW Group, Robert Bosch, Ford Motor, Caterpillar a Nissan Motor.

Zatímco v celé Evropě prodej aut pod vlivem důsledků finanční krize klesá, prodej aut ve Velké Británii už 16 měsíců po sobě roste. To ze země činí naprostou výjimku v celoevropském kontextu. Britská vláda si klade za cíl přesvědčit více špičkových světových výrobců automobilů a jejich dodavatelů přenést své klíčové činnosti na Britské ostrovy.

"Automobilový průmysl Velké Británie byl v nedávné době neuvěřitelně úspěšný s miliardami liber investic a novými pracovními místy. S novou generací vozidel poháněných s využitím radikálně odlišných technických řešení, potřebujeme udržet tento impuls a okamžitě jednat," prohlásil při podpisu smlouvy Obchodní tajemník Vince Cable.

" Nová strategie pro automobilový průmysl vytyčuje způsob, jakým bude průmysl spolupracovat s vládou v průběhu příštích 20 nebo 30 let. To je důležité pro udržení a růst prosperujícího britského automobilového průmyslu ve vysoce konkurenčním globálním prostředí," uvedl profesor Richard Parry Jones.

Nové centrum bude úzce spolupracovat s radou Technology Strategy Board (TSB), která už vyhlásila tendr na 10 milionů liber pro inovativní projekty nízkouhlíkových vozidel. Nejlepším návrhům budou vytvořeny podmínky pro rychlou komercializaci prostřednictvím APC.

"Tato strategie je výsledkem velkého několikaletého úsilí všech zainteresovaných stran v automobilovém průmyslu a vlády. Dohodnuli jsme se na cestu vpřed, která nám poskytne stabilitu a dynamiku v dopravním odvětví země. Poskytne malým i velkým podnikům důvěru plánovat svou budoucnost ve Velké Británii," řekl generální ředitel rady TSB Iain Gray.

Současně bylo oznámeno, že se Rada pro automobilový průmysl, řízená Cabelem a Parry-Jonesem, snaží zaměstnat více než 7600 učňů a 1700 absolventů. Další pracovní místa v sektoru by měla vytvořit investiční organizace Automotive Investment Organisation (AIO).