místo mirage se vrátí space star | Aktuality | autoweek.cz

Místo Mirage se vrátí Space Star

Místo Mirage se vrátí Space Star

09.01.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Mitsubishi Motors přichází s novým názvem modelu Global Small pro Evropu. Nebude to Mirage, ale Space Star.

Vzhledem k očekávaným problémům s ochrannou známkou pro název Mirage v Evropě společnost Mitsubishi Motors (MMC) změnila původně globálně zamýšlený název svého zcela nového modelu v segmentu malých aut Global Small. V Evropě včetně Ruska a Ukrajiny (s možnými regionálními výjimkami) bude nástupce modelu Colt, který v Evropě nikdy nezískal větší oblibu, nazýván Space Star. Mitsubishi tak v Evropě oživuje již dříve používaný název. 

Nový model je dlouhý 371 cm, široký 165 cm má zavazadlový prostor 235 l a pohotovostní hmotnost díky velkému využití vysokopevnostních ocelí na nosné struktuře jen 845 kg. Tento vůz jde poněkud proti zvyklostem, protože je o 18 mm kratší a o 45 mm užší než jeho předchůdce, současně je také o 7 % lehčí. Ve verzi s tříválcovým zážehovým motorem 1,0 l MIVEC vybaveným systémem Auto Stop & Go a pětirychlostní přímo řízenou převodovkou má kombinovanou spotřebu 4,0 l / 100 km. S motorem 1,2 l by se měl dostat pod hranici 5 l/100 km.

Global Small se od března roku 2012 vyrábí ve zcela novém nízkonákladovém závodě MMC v průmyslové zóně Laem Chabang v thajské provincii Chonburi pro všechny světové trhy (Colt se vyráběl v závodě NedCar v nizozemském Bornu). Předpokládaný objem výroby je přibližně 120 000 kusů (za fiskální rok 2012).

Po Thajsku, zemích ASEAN a Japonsku bude Global Small dovážen i do Evropy. Postupně bude uváděn na trh od konce února 2013 pod názvem Space Star.