místo superbů hyundaie? | Aktuality | autoweek.cz

Místo Superbů Hyundaie?

Místo Superbů Hyundaie?

04.10.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Bulharsko vyjadřuje zklamání nad zřízením dceřiné společnosti Volkswagen v Turecku. V Sofii se hovoří o nekalé soutěži. Bulhaři místo toho plánují spolupráci s korejskou automobilkou Hyundai.
Bulharsko, které je členem EU, reaguje se zklamáním a kritikou na zřízení dceřiné společnosti Volkswagenu v Turecku, což je považováno za významný krok k výstavbě závodu VW právě v této zemi. Turecko má s Bulharskem společnou hranici, ale není členem EU.
 
„Byl to extrémně nerovný souboj s Tureckem, které neplní pravidla společného trhu. Bulharsko společnosti Volkswagen slíbilo vše, co německý koncern mohl dostat podle pravidel EU,“ uvedl na průmyslovém fóru v Plovdivu bývalý bulharský president Rosen Plevneliev, nyní čestný předseda Národního sdružení automobilového průmyslu, .
 
„Místo Volkswagenu do Bulharska během dvou až tří let přijde jiný velký výrobce automobilů,“ oznámil vicepresident Tomislav Dončev. V září během návštěvy v Jižní Koreji totiž bulharský premiér Bojko Borisov podpořil investice jihokorejské automobilky Hyundai v jihovýchodní Evropě.
 
Společnost VW několik týdnů uvádí, že už je ve „finálových rozhovorech“ o možné výstavbě továrny poblíž tureckého města Izmir. Mají se v ní vyrábět především nové generace modelů Volkswagen Passat, který se dosud vyrábí v závodě v Emdenu, a Škoda Superb, který se vyrábí v Kvasinách. Volkswagen potřebuje novou továrnu, protože závody v Německu mají přejít na produkci elektricky poháněných vozidel. Kritici v Německu ale upozorňují na to, že výstavba továrny v Turecku je neslučitelná se situací v oblasti dodržování lidských práv a občanských svobod v této zemi.