mitsubishi vrací evo, ale úplně jinak | Aktuality | autoweek.cz

Mitsubishi vrací Evo, ale úplně jinak

Mitsubishi vrací Evo, ale úplně jinak

10.10.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Mitsubishi Motors na autosalonu v Tokiu představí studii elektromobilu Mitsubishi e-Evolution Concept naznačující směřování vozů Mitsubishi v nejbližších letech. Studie kombinuje elektrický pohon s pohonem všech kol a k tomu přidává novou úroveň využití umělé inteligence.
Mitsubishi vrací do hry označení Evolution, při jehož vyslovení se dlouhé roky vždy rozbušilo srdce fanoušků počítačových her a seriálu filmů Rychle a zběsile. Jenže tentokrát nebylo přisouzeno další generaci sedanu Lancer, ale, jak jinak, crossoveru s elektrickým pohonem. Nové technické prvky, předváděné v konceptu e-Evolution, by se měly dostat do sériové produkce v roce 2020.
 
Mitsubishi e-Evolution Concept je novou generací SUV-crossoveru s elektrickým pohonem s pohonem všech kol prostřednictvím trojice elektromotorů. Spojuje v sobě špičkové technologie Mitsubishi Motors s flexibilitou vozů SUV, připravených pro jízdu v terénu.
 
Studie e-Evolution Concept využívá vysokokapacitní akumulátor a výkonné elektromotory s velkým točivým momentem. Soustava pohonu 4WD využívá jeden samostatný elektromotor k pohonu kol přední nápravy a nový systém AYC (aktivní kontrola stáčení vozu kolem svislé osy), který koordinuje činnost dvou zadních elektromotorů prostřednictvím elektronicky řízeného vektorování točivého momentu v rámci systému AYC. Při jízdě po městě, na rychlostních komunikačních i silnicích plných zatáček tento systém vždy zajišťuje pohotové reakce.
 
Mozkem studie e-Evolution Concept je systém umělé inteligence (AI), který díky soustavě senzorů dokáže sledovat změny stavu vozovky a aktuální dopravní situace, stejně jako záměry řidiče. Systém dokáže koordinovat záměry řidiče s výkonovými charakteristikami vozidla.
 
Díky speciální funkci osobního kouče v rámci systému umělé inteligence je možné řidiči předávat nové znalosti a tak zlepšovat jeho řidičské schopnosti. Systém si nejprve vytvoří celkový obraz o úrovni řidičských schopností a následně připraví program školení, na jehož základě poskytuje rady prostřednictvím hlasového dialogu a velkého displeje na přístrojové desce. Ve výsledku řidič bez ohledu na úroveň vlastních schopností rychle získá vůz, který se chová přesně podle jeho záměrů.
 
  • Mitsubishi vrací Evo, ale úplně jinak
  • Mitsubishi vrací Evo, ale úplně jinak
  • Mitsubishi vrací Evo, ale úplně jinak