mobilní roboti budou nabíjet elektromobily zcela autonomně | Aktuality | autoweek.cz

Mobilní roboti budou nabíjet elektromobily zcela autonomně

Mobilní roboti budou nabíjet elektromobily zcela autonomně

27.12.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Volkswagen představuje vizionářský pohled do budoucnosti, v níž skončí hledání nabíjecích stanic pro elektromobily. Tento úkol přebírá mobilní nabíjecí robot Volkswagen Group Components, který k elektromobilu dojede zcela autonomně. Každé parkovací místo se tak může stát místem pro dobíjení.
Po spuštění prostřednictvím aplikace nebo komunikace V2X mobilní robot sám přijede k vozidlu, které potřebuje nabít, a komunikuje s ním. Po otevření krytu nabíjecí zásuvky se připojí i oddělí - celý proces nabíjení probíhá bez potřeby zásahu člověka. Mobilní akumulátor zůstává s vozidlem po celou dobu nabíjení, zatímco robot mezitím nabíjí jiná elektrická vozidla. Jakmile je nabíjení dokončeno, robot posbírá zařízení pro ukládání energie a přiveze je zpět do nabíjecí stanice.
 
Prototyp se skládá z kompaktního samonaváděcího robota a flexibilních zařízení pro ukládání energie, známých také jako akumulátorové vozíky. Jsou-li plně nabité mají energetickou kapacitu asi 25 kWh. Nabíjecí robot může pohybovat několika akumulátorovými vozíky současně. Při zavolání prostřednictvím aplikace nebo komunikace V2X přivede zařízení pro ukládání energie k elektrickému vozidlu a obojí autonomně spojí. Díky integrované nabíjecí elektronice akumulační zařízení umožňuje využívat rychlé DC nabíjení s výkonem až do 50 kW.
 
Robot, který se řídí plně autonomně, je vybaven kamerami, laserovými skenery a ultrazvukovými senzory. Kombinace těchto systémů mu umožňuje nejen zajistit nabíjení zcela autonomně, ale také se pohybovat v prostoru parkoviště, rozpoznávat překážky a reagovat na ně. V závislosti na velikosti parkoviště lze současně použít několik nabíjecích robotů aby bylo možné obsluhovat více vozidel.
 
Mobilní nabíjecí robot lze použít různým způsobem. Řidič může zaparkovat na jakémkoli místě bez ohledu na to, zda je nabíjecí stanice volná nebo ne. Robot přivede nabíjecí stanici ve formě mobilního úložiště energie přímo k vozidlu. Pro provozovatele parkovacích zařízení je to rychlé a snadné řešení elektrifikace všech parkovacích míst. To má obrovský ekonomický potenciál, protože stavební práce i náklady na montáž nabíjecí infrastruktury lze pomocí robotů značně snížit.
 
Kompaktní konstrukce nabíjecího robota se dokonale hodí pro použití v omezených parkovacích oblastech bez nezbytných nabíjecích infrastruktur, jako jsou podzemní parkoviště nebo parkoviště při různých masových akcích, například sportovních. Jednoduše si vyberete jakékoli parkovací místo a zbytek můžete nechat elektronickému pomocníkovi.
 
Mobilní nabíjecí robot je prototypem společnosti Volkswagen Group Components, který umožňuje nahlédnout do budoucnosti nabíjecí infrastruktury. Předpokládané datum uvedení nabíjecího robota na trh zatím nebylo stanoveno.
  • Mobilní roboti budou nabíjet elektromobily zcela autonomně
  • Mobilní roboti budou nabíjet elektromobily zcela autonomně
  • Mobilní roboti budou nabíjet elektromobily zcela autonomně
  • Mobilní roboti budou nabíjet elektromobily zcela autonomně
  • Mobilní roboti budou nabíjet elektromobily zcela autonomně