ford a google společně nabídnou cloudové datové služby | Trendy | autoweek.cz

Ford a Google společně nabídnou cloudové datové služby

Ford a Google společně nabídnou cloudové datové služby

03.02.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Ford Motor využije software, umělou inteligenci a cloud computing společností Alphabet Inc (Google) za účelem vývoje nových služeb pro zákazníky a modernizace interních operací.
Ford označil Google Cloud za svého přednostního poskytovatele cloudových řešení, což mu umožní využít znalostí Googlu v oblasti dat, umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML). V rámci šestiletého partnerství Ford od roku 2023 do svých vozidel začlení operační systém Android. Ford svým zákazníkům nabídne integrované aplikace Google, včetně mapových a hlasových technologií.
 
Ford a Google v zájmu podpory těchto inovací zakládají skupinu Team Upshift, která zpřístupní velmi osobní uživatelské zkušenosti zákazníků a přinese nové příležitosti pro využití práce s daty k vývoji nových forem maloobchodu, vytváření nových nabídek vlastnictví a dalších služeb pro zákazníky společnosti Ford.
 
Jak uvedl viceprezident společnosti Ford pro strategii David McClelland údaje o zákaznících společnosti Ford nebudou předány společnosti Google ani jejím inzerentům. „Ford rozhodně nebude jako Foxconn!“ tvrdí McClelland v narážce na obavy některých vedoucích pracovníků automobilového průmyslu, že výrobci automobilů budou při jakékoli dohodě s technologickými giganty odsunuti do role montážních závodů na hardware, jako se firma Foxconn proměnila v montážní závod na iPhone.
 
„Google a Ford společně vytvářejí inovační centrum, které dokáže poskytovat opravdu vynikající zákaznickou zkušenost a modernizovat naše podnikání,“ zdůraznil prezident a generální ředitel společnosti Ford Jim Farley.
 
Google jako přednostní poskytovatel cloudových řešení pomůže Fordu využívat technologie umělé inteligence, strojového učení a datové analytiky k urychlení digitální transformace automobilky, k modernizaci obchodních operací a jako zdroj technologií propojených vozidel s cloudovým řešením společnosti Google.
 
Službu Google Cloud plánuje Ford využít v zájmu urychlení modernizace vývoje produktů, výroby a řízení dodavatelského řetězce, včetně zkoumání možností využití perspektiv umělé inteligence pro školení zaměstnanců a ještě spolehlivějšího výkonu zařízení výrobních závodů. Další oblastí využití bude urychlení implementace obchodních modelů založených na datech, takže zákazníci dostanou v reálném čase odpovědi například na žádosti o provedení údržby nebo budou upozorněni na aktuální obchodní nabídky.
 
Partnerství Google-Ford odráží rostoucí tlak na výrobce automobilů aby zrychlili vývoj software a služeb s podporou dat, která mohou generovat příjmy nebo snižovat náklady. V loňském roce se společnost Amazon.com Inc spojila s japonskou Toyota Motor, aby jí pomohla spravovat a zpeněžit data shromážděná z globálního vozového parku automobilky, zatímco Volkswagen AG v roce 2019 uzavřel dohodu se společností Microsoft o spolupráci v oblasti cloud computingu v Číně a USA.