pozor na zatopené ojetiny | Aktuality | autoweek.cz

Pozor na zatopené ojetiny

Pozor na zatopené ojetiny

10.06.2013 | | Aktuality

Tisková zpráva Sdružení na ochranu vlastníků automobilů - SOVA: Po povodních při výběru ojetiny lépe zvažujte, kde kupujete a žádejte garance, že nebyla zatopena.

Jako po každých povodních i po těch současných se s velkou jistotou v autobazarech nebo v soukromé inzerci objeví zaplavené vozy, jejichž nákup může být spojen se značnými riziky. Jak taková auta odhalit a kde hrozí nejmenší pravděpodobnost, že si takový automobil koupíme? Sdružení SOVA přináší praktické rady.

"Voda, která zatopí vůz do výše palubní desky ale i pokud se dostane do motorového prostoru a elektroinstalace, zpravidla značně poškodí elektrické a elektronické součásti vozu. V důsledku tohoto "neviditelného" poškození se mohou během jízdy objevit nečekané závady, které ve vysokých rychlostech mohou vést k haváriím," upozornil předseda Sdružení SOVA Ing. Zbyněk Veselý.

S přihlédnutím k povodním je podle sdružení třeba lépe volit způsob a místo nákupu ojetého vozu. Jelikož zatopená auta jsou v podstatě neprodejná, budou se jich jejich majitelé snažit zbavit za každou cenu a informace o poškození tajit. "Podle našich zkušeností hrozí největší riziko při nákupu vozu přes inzeráty. Při současných povodních se to bude s největší pravděpodobností týkat i dovozových ojetin. Nejpopulárnějším zdrojem dovážených ojetin je totiž Německo, které je letošními povodněmi postiženo ve velkém rozsahu," uvedl Veselý. "Na zatopené vozy je po povodních pravidelně možno narazit i v kamenných autobazarech. Proto by zájemci o koupi ojetiny měli prověřit, zda bazar garantuje případné vrácení peněz, pokud by se ukázalo, že vůz byl skutečně zatopen," dodal Veselý.

Sdružení SOVA radí v následujících měsících při nákupu ojetiny v oblastech zasažených povodněmi i v jejich blízkém okolí věnovat větší pozornost stavu vozu z hlediska možných známek zatopení. "Je potřeba nahlédnout pod plastové díly v interiéru vozu, zda tam nejsou stopy písku nebo bahna. Zkuste rozebrat čalounění dveří, nahlédněte pod prahové lišty, nadzvedněte koberce, zkontrolujte prostor pod sedačkami," radí Veselý.

Sdružení radí hledat známky zatopení i na místech, která byste běžně nezkoumali. "Podívejte se pod přístrojovou desku. Na to lidé mnohdy zapomínají. Právě tam mohou zůstat stopy bahna. Přičichněte k čalounění, zda necítíte zápach, všímejte si skvrn na sedadlech," zdůraznil Veselý.

Zmíněné rady obsahuje také příručka sdružení pro bezpečnou koupi ojetiny, kterou si mohou zájemci stáhnout z webových stránek sdružení přes odkaz www.sdruzeni-sova.cz/prirucka.pdf nebo si o ní napsat na e-mailovou adresu sdružení info@sdruzeni-sova.cz.

Kontakt: Ing. Zbyněk Veselý

Předseda Sdružení SOVA

E-mail: info@sdruzeni-sova.cz