bosch se připravuje na přechod k elektromobilitě | Aktuality | autoweek.cz

Bosch se připravuje na přechod k elektromobilitě

Bosch se připravuje na přechod k elektromobilitě

21.02.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Elektromobilita je do budoucna důležité odvětví, ale i spalovací motory budou nadále hrát důležitou roli. Nová divize Bosch Powertrain Solutions sdružuje odborné znalosti a slibuje rozsáhlé portfolio technologií, které budou pomáhat cestovat efektivněji, hospodárnějia ekologičtěji.
Podle odhadů společnosti Bosch se v roce 2025 vyrobí téměř 20 milionů vozidel s hybridním a elektrickým pohonem. Společnost Bosch vnímá elektromobilitu jako důležitý obor budoucnosti. Proto založila vlastní organizační jednotku elektromobility. Ta je součástí nové divize Powertrain Solutions. Od začátku roku 2018 by do ní měly kromě oblasti elektromobility patřit i dnešní divize Benzinové systémy a Dieselové systémy. Společnost Bosch tak bude stávajícím a novým zákazníkům nabízet všechny technologie pohonných jednotek z jednoho zdroje.
 
Bosch při vytváření elektromobility paralelně pracuje také na dalším vývoji technologií spalovacích motorů. V roce 2025 bude k 20 milionům hybridních a elektrických vozidel navíc na světě jezdit kolem 85 milionů nových vozidel se zážehovými nebo vznětovými motory.
 
„Ať se jedná o zážehové či vznětové motory nebo o vývoj elektromobility, představuje Bosch pro výrobce automobilů vždy špičku jako partner ve vývoji i v oblasti technologií. Ze strategického hlediska jsme na přechod k automobilům s elektrickým pohonem dobře připraveni. Dnes totiž ještě není rozhodnuto, který pohon nebo které kombinace typů pohonů kdy převládnou. Z tohoto důvodu upřednostňujeme dvousměrný přístup a jak u elektromobility, tak u spalovacích motorů rozvíjíme svoje dovednosti a odborné znalosti,“ říká Dr. Rolf Bulander, předseda oblasti podnikání Mobility Solutions a člen představenstva Robert Bosch GmbH.
 
Vysoké investice do inovací pohonu
Bosch na vývoj elektromobility investuje 400 milionů eur za rok. Zásadní je přitom výzkum a vývoj v oblasti baterií. Společnost Bosch je jediný klasický dodavatel automobilového průmyslu na světě, který provádí výzkum jak na aktuálních, tak na budoucích technologiích bateriových článků. Ve spolupráci s výrobci vozidel již firma dokázala v sériové výrobě realizovat více než 30 projektů. Elektromobilitou se ve společnosti Bosch zabývá kolem 1800 odborníků.
 
Blíž zákazníkům
Prostřednictvím nové divize Powertrain Solutions chce Bosch podporovat zákazníky v oblasti pohonných jednotek z jediného zdroje a kromě jednotlivých komponent chce nabízet více kompletních řešení. Divize Powertrain Solutions strategicky sleduje tři hlavní oblasti: osobní a užitková vozidla se spalovacím motorem, s hybridním pohonem a elektromobily.
 
„Naši zákazníci stále více potřebují řešení přesahující hranice spalovacích motorů. Tato dynamická proměna, směřující k elektrifikaci, pomůže nové divizi vytvořit vůdčí pozici. Své zákazníky v tomto procesu přeměny podpoříme pomocí našich znalostí a technologií. Velký potenciál růstu vidíme v oblasti elektromobility u užitkových vozidel. U osobních automobilů s klasickým spalovacím motorem se především soustředíme na zvýšení efektivity,“ vysvětluje Bulander.
 
Změny na trhu
Bosch bude i v nadcházejících letech rozvíjet všechny technologie paralelně, protože pouze tak dokáže firma rychle a flexibilně reagovat na změny na trhu ve všech oblastech pohonných jednotek. Momentálně není pochyb o tom, že mobilita brzy přejde na elektřinu. Nyní však nedokážeme seriózně předpovědět, jak rychle a v jaké podobě tato změna nastane.
 
V rámci divize Powertrain Solutions bude na více než 60 pracovištích v celkem 25 zemích po celém světě pracovat kolem 88 000 zaměstnanců. Již dnes zaměstnanci z divizí Benzinové a Dieselové systémy velmi úzce a úspěšně spolupracují. Od roku 2018 chce Bosch tuto spolupráci nadále rozvíjet prostřednictvím nové divize. Počet zaměstnanců se touto reorganizací téměř nezmění. Nová divize se třemi jednotkami by měla svůj provoz zahájit na začátku roku 2018.