modernizovaný nissan x-trail | Aktuality | autoweek.cz

Modernizovaný Nissan X-Trail

Modernizovaný Nissan X-Trail

04.08.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Celosvětově nejprodávanější model značky Nissan SUV X-Trail se dočkal vylepšení. Úpravy přinesly oživení vzhledu, úpravy interiéru s větší praktičností a využitím nových technologií vč. systému ProPILOT s funkcí autonomní jízdy.
Pěti- nebo sedmimístné SUV X-Trail je po celém světě nejprodávanějším modelem značky Nissan. Jeho modernizace vychází ze zpětné vazby zákazníků. Od roku 2000, kdy byl X-Trail poprvé uveden na trh (v USA se prodává pod názvem Rogue), se prodalo více než 3,7 milionu kusů, z toho půl milionu vozů v Evropě. Od roku 2014, kdy byla uvedena třetí generace, se v Evropě prodalo 115 000 vozů. V roce 2016 byl X-Trail (vč. US verze Rogue) nejpopulárnějším SUV světa s prodejem 766 000 kusů.
 
Díky vylepšením narostla délka vozu o 50 mm na 4690 mm při nezměněném rozvoru náprav 2705 mm. Zavazadelník se u pětimístné verze zvětšil lepší organizaci prostoru z dřívějších 550 l na 565 l, u sedmimístné verze zůstal 445 l. Při sklopení všech sedadel do roviny je 1996 l.
 
U nejvyšší výbavy Tekna a volitelně i u výbavy N-Connecta jsou hlavní světlomety Full LED s tlumenými světly s novou funkcí adaptivního osvětlení (AFS) s dynamickým natáčením podle aktuální rychlosti a směru natočení volantu.
   
V reakci na názory zákazníků byly vylepšeny dva informační a zábavní systémy. Součástí základní výbavy se poprvé stal přijímač digitálního rádia. Satelitní navigace NissanConnect s dotykovým displejem přichází s novým uživatelským rozhraním připomínajícím počítačové aplikace.
  
Součástí výbavy X-Trailu se v roce 2018 stane technologie autonomní jízdy ProPILOT. Půjde o první fázi cesty, po které se Nissan ubírá k autonomní jízdě. Systém ProPILOT bude ovládat směr jízdy, akceleraci a brzdění při jízdě v jednom dálničním pruhu v hustém provozu a při velmi rychlé jízdě po dálnici. Vychází ze tří systémů: asistentu pro jízdu v jednom pruhu LKA, inteligentního tempomatu ICC a systému autonomní jízdy v dopravní zácpě TJP. Systém ProPILOT se aktivuje tlačítkem na volantu.
 
X-Trail je nově vybaven systémem upozornění na provoz za vozidlem a funkce inteligentního nouzového brzdění byla rozšířena o rozpoznávání chodců. Novinkou je asistence při zastavení SSA jako doplněk asistentu rozjezdu do kopce HSA. SSA aktivuje brzdy a zajišťuje vozidlo v klidovém stavu po dobu tří minut, poté se automaticky aktivuje parkovací brzda. Technologii SSA je možné využít nejen ve stoupání či klesání, ale i na rovině chce-li si řidič odpočinout a sundat nohu z pedálu brzdy.
 
K dispozici zůstává trojice motorů - zážehový 1,6 l/120 kW (163 k), vznětový 1,6 l/96 kW (130 k) a další turbodiesel 2,0 l s výkonem 130 kW (177 k), který byl uveden na trh v roce 2016. Převodovku lze zvolit buď přímo řazenou šestirychlostní nebo automatickou CVT XTronic. Vůz může mít poháněná přední nebo všechna čtyři kola (4WD).
 
  • Modernizovaný Nissan X-Trail
  • Modernizovaný Nissan X-Trail
  • Modernizovaný Nissan X-Trail
  • Modernizovaný Nissan X-Trail
  • Modernizovaný Nissan X-Trail
  • Modernizovaný Nissan X-Trail
  • Modernizovaný Nissan X-Trail