modernizovaný opel meriva | Aktuality | autoweek.cz

Modernizovaný Opel Meriva

Modernizovaný Opel Meriva

17.04.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Modernizovaný Opel Meriva je i nadále na špičce své třídy z hlediska flexibility a ergonomie. Nyní přichází s novými motory Euro 6 včetně nejmodernějšího turbodieselu 1,6 CDTI. Základní cena za verzi Selection se zážehovým motorem 1,4 l/74 kW začíná od 259 900 Kč.

Nová maska chladiče s hlavními světlomety v novém designu a vyšší podíl chromu dodávají modernizované Merivě elegantnější vzhled blížící se stylu modelu Insignia. Dynamičtější podobu zadní části karoserie zvýrazňují zadní skupinová světla využívající LED.

 

Modernizovaná podoba modelu Meriva přichází na trh v době, kdy se značce Opel mimořádně daří. Její prodej roste rychleji, než roste celý trh, takže se konečně přibližuje k postavení, které jí náleží.

Rostoucí zájem o vozy Opel po celé Evropě dostává automobilku do příjemných starostí - její subdodavatelé občas nestačí růstu tempa výroby. Projevuje seto i velmi pozitivní náladou mezi zaměstnanci Opelu.

 

Prověřený základ

Při svém uvedení na trh v roce 2003 vytvořil Opel Meriva na evropském automobilovém trhu nový segment malých vanů. Druhá generace, která vyjela v roce 2010, přišla s unikátním konceptem dveří FlexDoors usnadňujícím nastupování a vystupování. K tomu přidala vyšší úroveň flexibility dosaženou především dalším vylepšením variabilních zadních sedadel FlexSpace.

Hlavní skupinu zákazníků nové Merivy tvoří mladé rodiny, mladé matky a aktivní důchodci, tedy zákazníci, kteří oceňují zvýšenou polohu sedadel a usnadněný přístup do vozu.

 

Opel Meriva je prvým a stále jediným automobilem na trhu, který získal certifikát za svoji celkovou ergonomickou koncepci. V roce2010 nezávislá asociace lékařů a ergonomů AGR (Aktion Gesunder Rückene - Kampaň za zdravá záda) ocenila model Opel Meriva certifikátem za vynikající ergonomii a ochranu zad/páteře. Tento certifikát Meriva získala čtyři zásadní a exkluzivní inovace: flexibilní zadní sedadla FlexSpace, systém dveří FlexDoors se širokým úhlem otevření 84° v kombinaci se zadními dveřmi, které se vyklápějí proti směru jízdy, ergonomická přední sedadla a jedinečný integrovaný nosič jízdních kol FlexFix ukrytý v zadním nárazníku.

 

Nové pohonné jednotky

Nový Opel Meriva poskytuje bohatou nabídku motorů spalujících benzin, naftu nebo zkapalněný ropný plyn LPG. Všechny plní přísnou emisní normu Euro 6, která vstoupí v platnost až v září 2015.

Nejvýznamnější novinkou je turbodiesel 1,6 CDTI nové generace, který se nedávno poprvé představil v modelové řadě Zafira Tourer. Vyznačuje se vysokou účinností v kombinaci s neobyčejně tichým během a minimálními vibracemi. Tento celohliníkový čtyřválec s přímým vstřikováním paliva systémem Common rail v modelové řadě Meriva postupně nahradí oba vznětové motory 1,3 CDTI a 1,7 CDTI.

 

První verze motoru 1.6 CDTI dosahuje výkonu 100 kW (136 k) a spotřebuje 4,4 l/100 km (tzn. emise CO2 116 g/km), což představuje zlepšení o 10 % oproti předchozímu motoru 1,7 CDTI. Kromě jiných faktorů se na vysoké účinnosti nového motoru podílí také nejnižší hodnota tření v pásmu otáček od 1500 do 2500/min ve třídě. Nový motor 1.6 CDTI dosahuje maximálního točivého momentu 320 N.m (+7 % oproti motoru 1,7 CDTI) při otáčkách 2000/min.

Zanedlouho budou následovat ještě další dvě verze motoru 1,6 CDTI o výkonu 81 kW (110 k). Jedna z nich bude optimalizovaná pro dosažení zvlášť nízké spotřeby paliva jen 3,8 l/100 km, takže se Meriva s emisemi CO2 jen 99 g/km stane prvním vanem se vznětovým motorem s emisemi CO2 pod hranicí 100 g/km.

 

Nové přímo řazené převodovky se zvýšenou mechanickou účinností díky snížení vnitřního tření se nyní montují v kombinaci se všemi zážehovými i vznětovými motory i s LPG agregátem. Oba zážehové motory 1,4 Turbo (výkony 88 kW/120 k a 103 kW/140 k) lze za příplatek kombinovat i se šestirychlostní samočinnou převodovkou se zvýšenou mechanickou účinností.

K dispozici je i komplex systémů ecoFLEX pro úsporu paliva se systémem Start/Stop.

 

Infotainment IntelliLink nové generace

Pro nový Opel Meriva se bude nabízet nový komunikační a informační systém IntelliLink, který optimálně integruje smartfon řidiče do vozu. Velký barevný dotykový monitor s vysokým rozlišením a úhlopříčkou 7" má nové uživatelské rozhraní s grafikou IntelliLink, které usnadňuje ovládání. Systém je vybavený Bluetooth modulem pro hands-free telefonování a audio streaming a má také USB vstupem pro externí média.

 

Systém IntelliLink pro nový Opel Meriva je vybavený CD mechanikou a na přání může být doplněn tunerem digitálního rozhlasového vysílání DAB+ (Digital Audio Broadcast). Do systémů IntelliLink Navi 650 a Navi 950 je integrována funkce navigace. Cíl lze zadat buď pomocí tradičních ovládacích tlačítek nebo pomocí hlasového ovládání.

Kromě systému hlasového ovládání systém IntelliLink podporuje i funkce hlasového ovládání integrované přímo v smartfonu, například SiriEyes Free pro přístroje Apple s operačním systémem iOS (iPhone, iPod touch, iPad).

 

Další bezpečnostní a komfortní prvky

V oblasti aktivní bezpečnosti jsou významným prvkem halogenové hlavní světlomety AFL (Advanced Active Forward Lighting), které obsahují do zatáčky natáčející se světla a statická světla pro odbočování. Světlomety AFL automaticky přizpůsobují rozdělení světla podle provozních podmínek i rychlosti jízdy a usnadňují orientaci při parkování.

 

Standardní pasivní bezpečnostní systémy zahrnují soustavu 6šest airbagů (2 čelní, 2 boční a 2 průběžné hlavové airbagy) a systém PRS (Pedal Release System), který při intenzivním čelním nárazu odpojí brzdový a spojkový pedál od karoserie aby se snížilo riziko poranění nohou řidiče.

Prostor mezi sedadly vyplňuje inovativní, nyní částečně rekonstruovaná konzole FlexRail, obsahující tři úrovně variabilních odkládacích schránek.

 

Komfort a bezpečnost při couvání zvyšuje systém Park Assist s ultrazvukovými senzory vzadu nebo i vpředu. Na přání je k dispozici i couvací kamera.

Do nové Merivy lze objednat panoramatické střešní okno, které sahá až nad zadní sedadla.

 

Opel Meriva používá platformu SCCS, vzešlou ještě ze spolupráce GM s Fiatem. Meriva se vyrábí ve španělské Zaragoze. Druhé generace už bylo od roku 2010 prodáno okolo 330 000 kusů (spolu s 1. generací už je to více než milion).

 

Základní cena za verzi Selection se zážehovým motorem 1,4 l/74 kW začíná od 259 900 Kč. Importér ale předpokládá největší zájem o verze Smile za 284 900 Kč a Cosmo, která přijde na 322 900 Kč.

  • Modernizovaný Opel Meriva
  • Modernizovaný Opel Meriva
  • Modernizovaný Opel Meriva
  • Modernizovaný Opel Meriva
  • Modernizovaný Opel Meriva
  • Modernizovaný Opel Meriva
  • Modernizovaný Opel Meriva
  • Modernizovaný Opel Meriva
  • Modernizovaný Opel Meriva
  • Modernizovaný Opel Meriva