mondeo se systémem detekce chodců | Aktuality | autoweek.cz

Mondeo se systémem detekce chodců

Mondeo se systémem detekce chodců

14.10.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nová technologie Ford Pre-Collision Assist s detekcí chodců umí rozeznat chodce, kteří se nacházejí před vozem nebo mu mohou vstoupit do dráhy, a automaticky zabrzdí, pokud řidič nereaguje na varování.

Nový Ford Mondeo bude k dispozici jako čtyřdveřový sedan, pětidveřový liftback a kombi – speciálně vyvinuté pro Evropu. Všechny tři varianty se vyznačují vyšší úrovní kultivovanosti i dílenského zpracování a nabízejí řadu moderních technologií: LED světlomety, nafukovací bezpečnostní pásy nebo masážní sedadla.

 

Systém detekce chodců rozpoznává osoby a snižuje závažnost nehod při rychlostech do 80 km/h. Pokud systém zaznamená před vozem chodce a vyhodnotí riziko srážky jako závažné, upozorní řidiče zvukovou a vizuální výstrahou. Pokud řidič nereaguje, systém zkrátí dobu potřebnou k zastavení tím, že zmenší vzdálenost mezi brzdovými kotouči a obložením. Když řidič stále nereaguje, začne systém automaticky brzdit, aby snížil rychlost vozidla před srážkou.

 

Inženýři Fordu testovali systém na uzavřených tratích s použitím bariér ve tvaru a velikosti lidské postavy. Také strávili měsíce dolaďováním na skutečných silnicích po celém světě, aby prověřili, že systém spolehlivě funguje v podmínkách reálného provozu.

 

„Testování v reálných podmínkách bylo zásadní. Různí chodci mají různý tvar a velikost postavy a také zaujímají rozmanité postoje,“ vysvětlil Gregor Allexi, technik aktivní bezpečnosti z Ford of Europe. „Absolvovali jsme více než 500 000 testovacích kilometrů, abychom se ujistili, že detekce chodců zaznamená nejrůznější lidské postavy ve všech možných podmínkách.“

 

Nové Mondeo může použít automatické brzdění i k tomu, aby zabránilo srážce s vozidlem jedoucím vpředu nebo alespoň zmírnilo následky nehody. Systém Active City Stop funguje v rychlostech do 45 km/h. Ve vyšší rychlosti pracuje nový systém Pre-Collision Assist, jenž prostřednictvím radaru a kamery sleduje prostor 200 metrů před vozidlem. Automaticky dokáže aktivovat brzdy, a to až do úrovně maximálního brzdného účinku, aby zabránil nehodě nebo zmírnil následky nárazu do vozidla jedoucího vpředu.

 

Radarová technologie dále přináší novou funkci měření odstupu (Distance Indication) a technologii adaptivního tempomatu. Součástí funkce měření odstupu je intuitivní vizuální rozhraní informující řidiče o vzdálenosti od vozidla vpředu. Adaptivní tempomat pak automaticky udržuje nastavený odstup.

 

Český Ford už začal přijímat objednávky na nové Mondeo, nejdříve ve středních a vyšších stupních výbavy. Ceny začínají na 611 990 Kč.