motorový olej z vánočních stromků | Aktuality | autoweek.cz

Motorový olej z vánočních stromků

Motorový olej z vánočních stromků

30.05.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Nexcel, patřící Castrolu, předvedla motorový olej vyrobený výhradně z odpadu. Vhodné vlastnosti pro recyklaci mají mj. i žvýkačky nebo vánoční stromky. Aktivní systém podporuje re-rafinaci ropy a udržitelnost.
Společnost Castrol Nexcel vyrábí motorový olej pro automobilový průmysl s použitím naprosto odpadních produktů. Žvýkací guma, použitý fritovací olej, baterie, těsnící materiál do koupelen a dokonce i vánoční stromky byly recyklovány a přinášejí životně důležité vlastnosti pro ambiciózní program, který demonstruje významný potenciál re-rafinovaného oleje.
 
„Projekt ukazuje potenciál udržitelnosti zpracování odpadu. Byl to velmi náročný projekt, který jsme za poslední rok dokončili a který, jak doufáme, veřejnosti otevře oči pokud jde o význam recyklace a udržitelnosti. Málokdo by si pomyslel, že by vyhozené vánoční stromky a stará žvýkačka mohly mít komerční nebo ekologickou hodnotu, ale náš motorový olej ukazuje, že je to něco jiného než případ,“ říká ředitel pro udržitelnost společnosti Nexcel John Ward-Zinski.
 
Ambiciózní projekt společnosti Nexcel byl inspirován inovativním uzavřeným olejovým cyklem, který automobilkám přináší výhody v oblasti účinnosti a podporuje sběr a opětovné zušlechťování použitého oleje.
 
„Náš systém již využil náš technický partner Aston Martin pro použití v superautomobilu Vantage AMR Pro na loňském festivalu Goodwood Festival of Speed, kde se toto auto stalo prvním, které se vyrovnalo s legendárním závodem do v rchu s použitím rafinovaných olejů. V roce 2016 Nexcel a Aston Martin dosáhly také umístění na stupních vítězů ve vytrvalostním závodě VLN Championship na nejnáročnější závodní trati světa, Severní smyčce Nürburgringu. Trvalá udržitelnost, a tedy i zdokonalování, má stále větší globální význam. Doufejme, že tento projekt pomůže ukázat rozsah toho, co je možné,“ pokračoval Ward-Zinski.
 
Mezi nejvýznamnější výzvy projektu patřilo získávání fenolů a katecholů z odpadů používaných jako antioxidanty, které tvoří základ požadovaných chemických přísad. Odborníci společnosti Nexcel pracovali s cílem nulového odpadu a po náročném výzkumu, analýze vlastností součástí a pokusů a omylů se směs skládala ze 180 kusů žvýkaček, 500 ml použitého fritovacího oleje, 1 g silikonového tmelu RTV, 14 baterií pro domácnost, 1 ks baterií. litr použitého motorového oleje a starý vánoční stromek. Extrakce složek z těchto odpadů umožnila vědcům Nexcel vyrábět 1 litr motorového oleje pro automobilový průmysl.
 
„Opětovné zušlechtění použitého oleje může vytvořit vysoce kvalitní výrobek, když se smísí s novými přísadami, ale sypké suroviny vyrobené z mnoha různých typů použitých olejů mohou tento proces zkomplikovat a snižovat výtěžek procesu. Systém řízení olejů společnosti Nexcel se tomu vyhýbá tím, že odděluje použitý motorový olej a udržuje jej v buňce během odběru, “říká Ward-Zinski. „Pro tento konkrétní projekt jsme chtěli vyrobit celý olej z odpadních materiálů a výzva spočívala ve vytvoření chemických přísad. S kreativním využitím moderních technologií však existuje obrovský potenciál recyklace. Mohlo by to dokonce pomoct zabránit tomu, aby tradiční vánoční stromeček s hrotem jehly, z něhož se žádný interiér vozu nikdy neobnovil.

  • Motorový olej z vánočních stromků
  • Motorový olej z vánočních stromků
  • Motorový olej z vánočních stromků