může dojít k zákazu spalovacích motorů | Aktuality | autoweek.cz

Může dojít k zákazu spalovacích motorů

Může dojít k zákazu spalovacích motorů

14.09.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Studie PwC Strategy& naznačuje, že v případě většího rozšíření elektromobilů může dojít k diskusím o zákazu provozu spalovacích motorů v centrech měst.

Provozu automobily se spalovacími motory se mohou v příštích několika letech začít klást značné překážky v souvislosti s pravděpodobně rychle rostoucím tržním potenciálem alternativních pohonů. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnila konzultační společnost PwC Strategy&.
 
Jeden scénář popisuje, že s rostoucím rozšířením elektricky poháněných automobilů by mohlo být vnímání negativních účinků ostatních vozidel na naftu a benzin, jako jsou hluk nebo jemný prach, intenzivnější, zejména v městských oblastech. „Diskuse o budoucím zákazu řízení spalovacích motorů v centrech měst považujeme za pravděpodobné za pět let,“ uvedl odborník na trh Jörn Neuhausen.
 
Zároveň se podle analytiků PwC už v tomto desetiletí dramaticky zlepší vyhlídky na nefosilní varianty pohonu. Jen pro německé automobilky by se podle konzultantů PwC mohl objem trhu, kterého lze dosáhnout, sedmkrát zvýšit ze současných přibližně 12 miliard eur na 84 miliard v roce 2030. Největší podíl (67 miliard eur) připadne na elektrické pohony s akumulátory.
 
„Automobilový průmysl čelí nákladné transformaci směrem k bezemisním pohonům a vozidlům. Automobily s konvenčními pohonnými jednotkami to od nynějška budou mít mnohem těžší. Aby ale mohly být budoucí generace vozidel s alternativním pohonem uvedeny na trh dostatečně konkurenceschopné, jsou stále nutné investice do výzkumu a vývoje,“ uvedl Neuhausen.