projekt nového typu městské mobility | Aktuality | autoweek.cz

Projekt nového typu městské mobility

Projekt nového typu městské mobility

19.09.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V Grenoblu spuštěn projekt nového typu městské mobility Cité Lib by Ha:mo. Projekt je postaven na ultra kompaktních elektromobilech Toyota v napojení na veřejnou hromadnou dopravu.

Cílem služby sdílení automobilů Cité Lib by Ha:mo je připravit Grenoble s přilehlou metropolitní oblastí na elektrickou mobilitu formou komplexního programu podporujícího různé režimy dopravy. Do tříletého zkušebního projektu se zapojilo pět partnerů: město Grenoblu a přidružené metropolitní oblasti Grenoble-Alpes, francouzská energetická společnost EDF, její dceřiná firma Sodetrel, automobilka Toyota a místní provozovatele služeb sdílení vozidel Cite Lib.

 

Pro krátké jízdy po městě bude k dispozici 35 trojkolek Toyota  i-Road a 35 čtyřkolových elektromobilů Toyota Auto Body COMS. Jejich stanovištěm bude 35 dobíjecích stanic vybudovaných a provozovaných společností Sodetrel. Uživatelé budou moci přejíždět i jednosměrně z jedné stanice do druhé. 

 

Nejde pouze o další z mnoha služeb sdílení automobilů. Služba koncipovaná jako nabídka nového typu mobility založené na ultra kompaktních elektromobilech si klade za cíl doplnit síť veřejné dopravy v Grenoblu řešením pro krátké přejezdy, které lze naplánovat jako součást uceleného pohybu po městě. Vozidla i dobíjecí stanice jsou propojeny s IT infrastrukturou dopravní sítě a nabízejí plánování trasy i rezervace pomocí online systému nebo mobilní aplikace. Uživatel si může vyzvednout některé ze 70 vozidel a zanechat jej v libovolné stanici poblíž cíle cesty, bez nutnosti vracet jej do místa, kde si jej původně vyzvedl. Uživatel hradí pouze cestu.

 

Dopravní infrastruktura města se rozšíří celkem o 120 dobíjecích míst určených pro tento projekt a 41 míst pro další elektromobily s technologií plug-in. Občanům Grenoblu bude nabídnuto jednoduché cenové schéma přezdívané „3, 2, 1 euro“ – vyjadřující cenu za první, druhý, resp. třetí 15minutový interval. Abonenti s ročním předplatným na městskou hromadnou dopravu mohou využít sníženou sazbu 2 + 1 euro (za první, resp. následné 15minutové intervaly).

 

Služba Cité Lib by Ha:mo bude spuštěna 1. října 2014.

  • Projekt nového typu městské mobility
  • Projekt nového typu městské mobility
  • Projekt nového typu městské mobility
  • Projekt nového typu městské mobility
  • Projekt nového typu městské mobility