na český trh přichází scénic xmod | Aktuality | autoweek.cz

Na český trh přichází Scénic XMOD

Na český trh přichází Scénic XMOD

25.04.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Renault představuje zcela novou verzi kompaktního MPV Scénic XMOD, crossover propojující minivan s outdoorovým stylem. Současně s tím základní varianty Scénic a Grand Scénic dostaly nově tvarovanou přední část.

Renault vzal nabídku kompaktních vozidel umožňujících aktivity vyžadující jízdu i mimo zpevněné cesty velmi vážně. Kromě zcela nového malého crossoveru Renault Captur představuje i speciální verzi Scénic XMOD. Působí robustním a odolným dojmem.

Scénic XMOD má vyšší světlou výšku a design s prvky crossoverů v podobě specifických předních a zadních nárazníků, ochrany spodku karoserie a chromovaných střešních lišt. Nová přední obsahuje světla pro denní svícení LED ve specifickém provedení. Navíc ke zlepšení schopností jízdy mimo silnice nabízí inovativní systém řízení trakce Extended Grip.

Ruční aktivací ovladače, nacházejícího se na středové konzoli, si může řidič vybrat mezi třemi režimy asistence Extended Grip. Přednastavený normální režim se volí na pevných podkladech (suchých, mokrých i namrzlých) a odpovídá klasické regulaci prokluzu. Pokud byl mezitím zvolen jiný režim, tak se normální režim automaticky znovu zapne při rychlosti vyšší než 40 km/h. V režimu zlepšené trakce systém řídí brzdný systém, ale kontrolu točivého momentu motoru nechává plně na řidiči. Pokud řidič zvolí režim expert, předává systému Extended Grip zcela ovládání hnaných kol. Tento režim automaticky modifikuje kontrolu točivého momentu motoru a brzd za účelem umožnění většího prokluzu předních kol. Systém Extended Grip je povinně spojen s pneumatikami Mud and Snow vybavenými specifickým běhounem k účinnějšímu odstraňování nánosu bláta, písku a rozbředlého sněhu.

Zavazadlový prostor o objemu až 470 l je jedním z největších ve své kategorii. Modularita vozu Scénic XMOD je velká a snadno využitelná, protože všechna sedadla jsou jednotlivá, sklopná a vysunovatelná.

Interiér je s pevnou středovou konzolí na níž je ovladač systému Extended Grip a mnohasměrový joystick umožňující navigaci v rámci multimediálního rozhraní Renault R-Link (ten ale bude v nabídce později). Přístrojová deska s digitální obrazovkou TFT (Thin Film Transistor) bude součástí dotykového multimediálního systému Renault R-Link s připojením online.

Renault využil představení nové verze Scénic XMOD k oživení vzhledu modelů Scénic a Grand Scénic v novém stylu designu značky Renault uvedeném na podzim novou generací modelu Clio.

Rodina vozů Scénic má navíc nově k dispozici i nejnovější motory Energy včetně zcela nového zážehového přeplňovaného čtyřválce Energy TCe 130, který doplňuje stávající motor Energy TCe 115.

Později tato modelová řada dostane i integrovaný tablet R-Link vybavený ovládacím joystickem umístěným v dosahu ruky a dotykovou obrazovkou v zorném poli řidiče. 

Od uvedení na trh v roce 1996 bylo v závodě v Douai vyrobeno 4,3 milionu vozů Scénic. Do úpravy a modernizace závodu v Douai s cílem zvýšit kvalitu produkce Renault investoval 420 miliónů eur. Plán Certifikovaná kvalita Douai se opírá o 4 pilíře: přijetí standardů a reflexí kvality, každodenní angažovanost, znalosti a chování na nejvyšší úrovni a zvýšená pozornost věnovaná konečné kvalitě. 

  • Na český trh přichází Scénic XMOD
  • Na český trh přichází Scénic XMOD
  • Na český trh přichází Scénic XMOD
  • Na český trh přichází Scénic XMOD
  • Na český trh přichází Scénic XMOD
  • Na český trh přichází Scénic XMOD