na co nezapomenout při zabezpečení garáže | Aktuality | autoweek.cz

Na co nezapomenout při zabezpečení garáže

Na co nezapomenout při zabezpečení garáže

14.03.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Chcete mít jistotu, že váš automobil zůstane v garáži a nedozná v ní úhony? Projděte si s námi pět základních bodů, které by měl zajistit každý majitel garáže. Díky tomu budete mít jistotu, že dodržujete to nejzákladnější pravidlo - jednotné zabezpečení primární přístupové cesty.
„Čas, který zloděj potřebuje k vniknutí do objektu, vyplývá z bezpečnostní třídy zabezpečení dané cesty. Je tedy logické, že zloději raději volí objekty, do kterých se dá vniknout rychle a za pomoci jednoduchého nářadí. Například u zámků s bezpečnostní třídou 3 platí, že musí odolávat alespoň pět minut síle páčidla, kladiva nebo vrtáku. Zámky s bezpečnostní třídou 4 dokonce odolají 10 minut elektrické vrtačce, sekeře anebo kilo a čtvrt těžkému bucharu,“ uvádí Jitka Vozábová, specialistka ze společnosti Tokoz.
 
1) Příjezdová cesta
Už jen tím, že znemožníte zlodějům vjet přímo na pozemek, snížíte potenciální škody z krádeže vloupáním. Klesne riziko vytržení garážových vrat a možnost odtažení vozu nebo nepozorovaného naložení motorky, čtyřkolky nebo jiné výbavy. Kvalitní visací zámek na vratech má navíc psychologický efekt.
 
2) Přístupová cesta
Totéž platí pro přístupovou cestu. Kvalitním zámkem opatřete také vstup do objektu - zámek třídy 4 je u hlavních dveří samozřejmostí, stejně tak folie, pokud mají dveře skleněnou výplň. Víte, kolik krádeží v garáži proběhne jen díky tomu, že se do ní zloděj dostane skrz dům?
 
3) Skleněné výplně
Veškerá okna či světlíky zajistěte fólií, ty níže položené také mříží. Právě přes sklem chráněné přístupové cesty proběhne největší počet vloupání. Rozhodně je proto nepodceňujte. Fólie nepoškodí vzhled oken a aplikovat je můžete sami. U garáže, kde není třeba řešit estetiku, zvažte také montáž ochranné rolety.
 
4) Sekundární zabezpečení
Věnujte pozornost také zabezpečení majetku uvnitř garáže. Samostatné zabezpečení například sezonních pneumatik, jízdních kol nebo motocyklu výrazným způsobem snižuje riziko jejich odcizení. Použít je možné například safety boxy se zemním kotvením. Jsou maximálně odolné proti vytržení nebo odvrtání a kombinaci s lanem nebo řetězem poslouží k sepnutí majetku dohromady. V případě boxů postačí visací zámky. Nezapomeňte skrýt především nářadí, které by zloděj mohl využít k dalšímu řádění.
 
5) Terciérní zabezpečení
Fotobuňka, alarm na baterii případně atrapy kamer jsou dostupná zabezpečení, které vás nebude stát víc než dvě plné nádrže. Opět se jedná o prvky, které velmi významně zvýší vaše šance, že zloděj si krádež dobře rozmyslí a nechá váš majetek být. Naprostou normou by mělo být světlo spojené s fotobuňkou umístěné nad vstupem. Zloděj se rozhodně nebude cítit bezpečně.
  • Na co nezapomenout při zabezpečení garáže
  • Na co nezapomenout při zabezpečení garáže
  • Na co nezapomenout při zabezpečení garáže