na každé cng auto mohou kraje a obce dostat podporu 50 000 kč | Aktuality | autoweek.cz

Na každé CNG auto mohou kraje a obce dostat podporu 50 000 Kč

Na každé CNG auto mohou kraje a obce dostat podporu 50 000 Kč

11.11.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyhlásilo výzvu pro kraje a obce na nákup vozidel na alternativní pohon. Podpora pro osobní auta do 3,5 t na CNG činí 50 000 Kč. Dalších 10 000 Kč lze získat na ekologickou likvidaci starého vozu.
Žadatelé z řad obcí, krajů a jimi řízených organizací si rozdělí na vozy na CNG celkem 20 milionů korun (400 CNG vozidel). Příjem žádostí poběží do 31. 3. 2017 a je možné podávat i poštou. Plynárenské společnosti jsou připraveny nabídnout i individuální projekty pro jednotlivé radnice nebo instituce. Pro příští rok MŽP uvažuje, že by mohla být podpora nastavena pro kohokoliv. MŽP uzavřelo i nové memorandum o spolupráci s plynaři, výrobci a dovozci aut, a energetiky.
 
„CNG je dnes nejdostupnější ekologickou alternativou v dopravě. Předpokládáme, že trend zájmu o toto palivo se projeví i v případě obcí, měst a krajů. Jsme připraveni nabídnout individuální projekty pro jednotlivé radnice nebo instituce,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS.
 
„V ČR je dnes již 133 CNG stanic, v průměru tedy v každém kraji kolem 10 stanic. Napříč Evropou je jich asi 5000. Nyní již přibývají zejména na čerpacích stanicích Benzina, MOL, Shell, Texaco, EuroOil aj. Benzina má již CNG stojan v ČR na 24 stanicích a uvažuje až na 80. Do konce letošního roku by mělo být v ČR asi 150 CNG stanic,“ říká Jiří Šimek, člen Rady ČPS.