návštěvníci ekoauta vyzkouší elektromobily | Aktuality | autoweek.cz

Návštěvníci EkoAuta vyzkouší elektromobily

Návštěvníci EkoAuta vyzkouší elektromobily

06.04.2017 | | Aktuality

Kdo ještě neřídil elektromobil, má možnost si to vyzkoušet při návštěvě druhého ročníku salonu ekologické dopravy EkoAuto. Tato v České republice největší přehlídka ekologických vozidel a technologií pro čistou mobilitu se uskuteční od 6. do 9. dubna v PVA Expo Praha v Letňanech.
Návštěvníci si zde budou moci vyzkoušet jízdu s několika různými elektromobily. Vystavující firmy nabídnou zájemcům zkušební jízdy s elektromobilem od firem Hyundai, Nissan a Tesla. Vyzkoušet si budou moci i jízdu s elektrickou motorkou. Dopravní podnik hl. m. Prahy navíc umožní návštěvníkům veletrhu svést se elektrobusem od zastávky metra v Letňanech na výstaviště PVA Expo Praha.
 
Testovací jízdy jsou součástí koncepce EkoAuta, jehož primárním cílem je předvést a nabídnout ekologické dopravní prostředky, inspirovat k pořízení elektromobilů nebo aut na plyn či jiných vozidel pro čistou mobilitu. Tato vozidla musí být nízkoemisní nebo mít nulový dopad na životní prostředí. Hlavními tematickými okruhy veletrhu jsou proto auta na plyn, elektromobily, hybridy, autobusy a nákladní auta na plyn nebo elektřinu, ale také potřebná infrastruktura pro čistou mobilitu.
 
Návštěvníci zde například uvidí domácí plnicí stanici na stlačený zemní plyn (CNG), kterou lze mít doma při rodinném domku napojeném na plynovodní síť. Podobně zde budou předvedeny plnicí stanice na CNG pro firemní účely. Bude zde také představena síť stanic CNG v Česku, kterých je už více než 140. Tyto technologie představí na EkoAutu firmy Aquacentrum Praha, Vítkovice nebo e.on společně s jihočeskou firmou Motor Jikov. 
 
Plynová auta na CNG od Škody Auto budou předvedena v expozici autosalonu Havex auto. Autobus na CNG předvede Dopravní podnik města Brna, který provozuje 100 těchto vozidel. Dalších asi 60 chce v nejbližší době nakoupit.
 
Představena zde budou také nová motorová paliva, která teprve přicházejí na český trh. Jedná se o zkapalněný zemní plyn (LNG), který zde bude zastupovat kamion pro přepravu tohoto paliva od firmy Spolgas.
 
Na český trh se také v dohledné době dostanou vodíkové technologie. Ty bude na EkoAutu zastupovat první český vodíkový autobus tzv. TriHyBus. Vystaví jej ÚJV Řež, který vodíkový autobus postavil ve spolupráci s plzeňskou Škoda Electric. Autobus doplní modely osobních vodíkových elektromobilů s palivovými články.
 
Veletrh EkoAuto se koná v době, kdy se v České republice realizují nebo připravují národní a dotační programy pro rozvoj čisté mobility.
 
Vstupenka na veletrh EkoAuto platí zároveň na souběžně probíhající veletrhy For Kids, For Pets, For Travel a Aktiv 55+ ze souboru veletrhů pro celou rodinu For Family.