nebude to suv ale vysoké auto, bude to cullinan | Aktuality | autoweek.cz

Nebude to SUV ale vysoké auto, bude to Cullinan

Nebude to SUV ale vysoké auto, bude to Cullinan

14.02.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Před třemi lety Rolls-Royce ohlásil přípravu zcela nového vozidla, které změní luxusní cestování tím, že se bez námahy dostane všude. Od té doby svět čeká na první SUV od Rolls-Royce. Podle očekávání se bude jmenovat podle největšího diamantu Cullinan, ale nemá být označováno jako SUV.
Společnost Rolls-Royce nyní potvrdila, že nový automobil enormních rozměrů se bude nazývat Cullinan. Označení Cullinan bylo už před několika lety odhaleno jako název projektu. Rolls-Royce nikdy nechce hrát podle cizích not, takže nový vůz neoznačuje jako SUV. Říká mu automobil s vysokou karoserií schopný dostat se všude.
 
Zveřejněné obrázky maskovaného vozidla jsou ve shodě s tím, co jsme viděli už v roce 2015. Jde o velký automobil hranatých tvarů stejně jako luxusní limuzína Phantom. Proti nudnému Bentleyi Bentayga má alespoň originální prvek v tradiční mohutné masce chladiče a na ní samozřejmě vévodící sošce Spirt of Ecstasy
 
Fotografie ukazují auto připravené k jízdě v náročném terénu. To pro auto dlouhé 553 cm (Bentayga je dlouhá 514 cm) představuje náročný technický problém. Proto se dá očekávat řízení všech kol. Pro snížení hmotnosti bude mít nosnou strukturu z hliníku jako nový Phantomu VIII a motor V12 se dvěma turby. Stejně tak lze očekávat vzduchové pérování s možností volby několika jízdních režimů nemluvě o nejmodernějších asistenčních systémech. I když se u Rolls-Royce dá předpokládat jízda s řidičem (v terénu asi ne livrejovaným), Cullinan nepochybně vůz nabídne i možnosti semiautonomní jízdy nejvyšší legislativou povolené úrovně.
 
„Cullinan je nejvhodnější název pro náš mimořádný nový produkt. Cullinan je automobil s tak jasným účelem, takovou bezchybnou kvalitou a precizností, že vytváří nová měřítka v rozsahu a možnostech skutečného luxusu. Stejně jako diamant Cullinan, největší přírodní diamant, který kdy byl nalezen, se objevuje až když je dokonalý a vyniká nad všemi ostatními. Prostě, jméno Cullinan je dokonalé a skvělé,“ říká generální ředitel společnosti Rolls-Royce Torsten Müller-Ötvös.
 
Ve své cestě za dokonalostí hodnou jména Cullinan tento nový Rolls-Royce absolvoval náročné testy od východních pouští Afriky a Blízkého východu až k mrazivému sněhu na polárním kruhu, od trávnatých svahů skotských Highlands až po mohutné kaňony Severní Ameriky s cílem odstranit jakoukoli možnou vadu.

Rolls-Royce Cullinan by se měl v nemaskované podobě představit ještě letos a první zákazníci se na něj mohou těšit v roce 2019. O ceně se u Rolls-Royce samozřejmě nemluví nahlas…
  • Nebude to SUV ale vysoké auto, bude to Cullinan
  • Nebude to SUV ale vysoké auto, bude to Cullinan
  • Nebude to SUV ale vysoké auto, bude to Cullinan
  • Nebude to SUV ale vysoké auto, bude to Cullinan
  • Nebude to SUV ale vysoké auto, bude to Cullinan