opel gt x experimental ukazuje budoucnost | Aktuality | autoweek.cz

Opel GT X Experimental ukazuje budoucnost

Opel GT X Experimental ukazuje budoucnost

22.08.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Studie GT X Experimental nabízí představu o budoucí podobě modelů značky Opel. Má vyjadřovat klíčové hodnoty značky: německý, dostupný, vzrušující. Současně naznačuje orientaci na SUV (proto to X) a elektrický pohon.
„Máme naprosto jasnou vizi, jakým směrem se chceme v budoucnosti ubírat a náš plán PACE! slouží jako náš kompas. Soustřeďujeme se na silnou identitu značky, definovanou našimi tradičními hodnotami: dostupností, německou precizností, vzrušujícím stylem. Naše studie ukazuje, jak se tyto atributy v budoucnosti promítnou do našich dalších produktů. Konstrukční a designové týmy automobilky Opel tyto pilíře zapracovali do studie Opel GT X Experimental způsobem, který doslova bere dech. Studie prostě dává jasný pohled na to, jak si Opel představuje nabídku mobility v blízké budoucnosti,“ říká generální ředitel Opelu Michael Lohscheller.
 
Název GT X Experimental je reminiscencí průkopnické studie Experimental GT automobilky Opel z roku 1965 - dostupného kupé, které bylo historicky vůbec první studií uvedené jakoukoliv evropskou automobilkami.
 
Budoucnost v elektrifikaci a SUV
Opel svou představu o blízké budoucnosti vyjadřuje ve studii kompaktního SUV dlouhého 4063 mm s rozvorem 2625 mm, šířkou 1830 mm a výškou 1528 mm. Využívá velmi lehkou nosnou strukturu. Dodatek X dokumentuje záměr Opelu rozšiřovat svoji nabídku SUV modelů. V roce 2021 má být 40 % všech prodaných automobilů značky Opel typu SUV.
 
Jako potvrzení závazku, že v horizontu roku 2024 bude Opel nabízet elektrifikovanou verzi v každé své modelové řadě, má GT X Experimental plně elektrický pohon. Studie GT X Experimental je rovněž připravena pro autonomní řízení tzv. Level 3, tedy řidič musí být vždy připraven reagovat na výzvu systému a aktivně zasáhnout do řízení.
 
Čistý a výrazný design příštích Opelů
Mark Adams, šéfdesigner automobilky Opel, se svým týmem vyvinul filosofii specificky německého designu, který kombinuje stylovou čistotu s emocionální výrazností. Při vývoji studie GT X Experimental byla každá běžná funkce a odpovídající konstrukční prvek automobilu kriticky přehodnocen tak, aby odstraněním všech nadbytečných designových prvků bylo dosaženo extrémně čistého stylingu. Opel tento postup označuje jako vizuální detoxikaci.
 
„Opel GT X Experimental zhmotňuje ducha našich základných hodnot. Je to dostupná studie, se kterou se lidé snadno identifikují. Přirozeně kombinuje čistý a výrazný styling s progresivními technologiemi. Tento vůz zřetelně avizuje vzrušující budoucnost značky Opel,“ říká Mark Adams.
 
Exteriér: Opel Compass a Opel Vizor
Studie GT X Experimental poprvé prezentuje také nový styl přední a zadní části budoucích modelů značky Opel. Tzv. Opel Compass organizuje designové prvky kolem výrazné horizontální a vertikální osy, které se protínají v logu na přídi. Také zadní část konceptu evokuje konfiguraci tváře vozu a prvky Opel Compass s logem uprostřed.
 
V zájmu docílení co nejčistšího designu vytvořili stylisté automobilky Opel i novou „tvář“ vozu - Opel Vizor. Jde o celistvý modul, který pod tmavě tónovaným plexisklem rámuje všechny hi-tech prvky, jako jsou logo blesku Opel z LED diod měnících svou barvu podle provozního stavu vozu, LED Matrix světlomety, denní světla v profilu křídla i kamery a senzory asistenčních systémů a funkcí pro autonomní jízdu. Modul Opel Vizor se táhne po celé šířce přídě bezprostředně pod spodní hranou kapoty. Opel Vizor bude typickým designovým prvkem všech budoucích modelů Opel po roce 2020.
 
Interiér: Pure Panel
Posádka konceptu GT X Experimental má pohodlný přístup do interiéru díky čtveřici bočních dveří bez středových sloupků, které se vyklápějí v širokém úhlu 90°, přičemž zadní dveře mají závěsy vzadu. Dveře nemají konvenční kliky ani vnější zpětná zrcátka – zrcátka jsou nahrazena výsuvnými miniaturními kamerami, integrovanými do žlutého dělicího pásu na bocích po přední kapotu.
 
Interiér je koncipovaný podle stejných principů jako exteriér s důrazem na stylovou jednoduchost. Dominantním prvkem je přístrojový panel integrovaný do modulu Pure Panel. Ten dokazuje, že tradiční displeje, tlačítka a ovladače, jak je známe ze současných vozů, budou v blízké budoucnosti zbytečné. Pure Panel umožňuje řidiči přístup k nejmodernějším technologiím a poskytuje mu i všechny důležité informace.
 
Čistotu designu interiéru dokumentuje umístění mřížek ventilace za displeji. Dva displeje u levého a pravého okraje přístrojového panelu nahrazují vnější zpětná zrcátka. Čtyři samostatná sedadla mají pod opěrkami odnímatelné reproduktory, které lze využít i mimo vůz.
 
  • Opel GT X Experimental ukazuje budoucnost
  • Opel GT X Experimental ukazuje budoucnost
  • Opel GT X Experimental ukazuje budoucnost
  • Opel GT X Experimental ukazuje budoucnost
  • Opel GT X Experimental ukazuje budoucnost